Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torbalı, OSB'lerde yetki istiyor

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Çınar ve Meclis Başkanı Olgun, ilçedeki 2 organize sanayi bölgesinin yönetiminde 1-2 üyelik verilmesini haksızlık olarak niteliyor, "Ev sahibi biziz. Bizim sözümüz geçmeli" diyor

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk olan Torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Çınar ve Meclis Başkanı Abdulvahap Olgun, Torbalı'da iki organize sanayi bölgesi olduğunu, bunların yönetimlerinde Torbalı'nın daha çok rol alması gerektiğini söyledi. Yaklaşan oda seçimleri öncesinde Çınar ve Olgun, görev değişikliğine giderek, seçimlere katılacaklarını da açıkladı.

Seçimler yaklaşıyor. Yeniden aday olacak mısınız?
- B.Ç: Bir koltukta iki defa oturmadım. Bu 6. koltuğum. Sayın Abdulvahap Olgun'u Yönetim Kurulu Başkanı yapmak istiyoruz. Görevi bırakıp, arkadaşımıza teslim etmek istiyorum. TOBB'da Konsey üyeliği düşüncemiz var. Mayıs ya da haziranda seçimi yapacağız.

YENİ BİNA YAKINDA HİZMETTE
Seçim tarihini netleştirdiniz mi?
- A.O: Seçimi yeni binamızda yapma düşüncemiz var. Orası sadece bir hizmet binası olmayacak. Bünyesinde 350 kişilik kongre merkezi bulunacak. 4.5 milyon liralık bir yatırım. İzmir'in tüm ekonomik toplantılarına talip olacağız. Havaalanına İzmir merkezden daha yakınız. Burayı bir ekonomi merkezine çevirmek istiyoruz. Altında da bir restoran olacak. 4 yeni birim açacağız. Dış Ticaret, teşvikler, mali mevzuat ve bir de hukuk servisi açmayı planlıyoruz. Ekonomi anlamında eğitim sınıfları, sergi salonları olan bir yer açmak istiyoruz.

Oda Akreditasyon Projesi hakkında bilgi verir misiniz?
- B.Ç: TOBB'un yürüttüğü proje kapsamında ülke genelinde izlemeye alındık. Odamızı ülkemizdeki 28 odanın içine taşıdık. AB standartlarında bir oda olduk.

İlçenizde kurulu Pancar ve Torbalı OSB var...
- B.Ç: Pancar OSB, EBSO'nun kanatları altında kuruluyor. Adres olarak hangi ilçe sınırları içindeyse oraya da yüzde 15 gibi bir katılım hakkı bırakıyorlar. Yeniköy'deki Torbalı OSB'de müteşebbis heyette görev yaptım. Dedim ki, "Sınır bizim, bunun artısı da eksisi de bizim olmalı." 15kişilik bir kadro var. Torbalı'dan iki temsilci alıyorlar. Birini yönetim kuruluna alıyorlar, diğerini müteşebbiste bırakıyorlar. Dolayısıyla bir yetkiniz olmuyor. Fakat ilçe olarak bakılırsa yatırımcının gelmesinden memnuniyet duyuyoruz.

HAKKIMIZ İÇİN...
Pancar OSB'de 40 civarı firma var. Torbalı Yeniköy'de ise 60 civarı firmamız var. Pancar da devreye girme ye başladı. Torbalıda altyapı çalışmaları devam ediyor. Pancar'da 1-2, Torbalı OSB'de 2 temsilcimiz var. Bu sayının artması gerekiyor. Hatta ben toplanan paraların dahi İzmir'de değil, Torbalı'daki banka şubelerinde tutulması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda ciddi bir tartışmamız oldu. Başkanın da Torbalı'dan olması lazım. Ticaret Odası'ndan olmasın, tamam. Ama Torbalı'da fabrikası olan EBSO'da görev alan birçok arkadaşımız var. Bu cümleler hoşlarına gitmiyor tabii ki. Ama biz ilçenin hakları için bunları söylüyoruz. Hatta çalışanın da Torbalı'dan olmasını istiyoruz. Torbalı'nın OSB'lerdeki katılımının artmasını istiyoruz. Hem pay artmalı hem de temsil edilen kişi sayısı artmalı. Çünkü ev bizim. Kirayı da bizim almamız lazım, masraflarını da bizim karşılamamız lazım.

EBSO ile ilişkileriniz nasıl?
- Şirketler hem bize hem de EBSO'ya üye. Kapasite kullanım raporları konusunda sıkıntı çekiliyor.

Torbalı Ticaret Odası'nın, 'Ticaret ve Sanayi Odası' olmasını istiyor musunuz?
- B.Ç: Biz bununla ilgili girişimde bulunduk. Göreve ilk geldiğimizde, Ender (Yorgancılar) Başkanla basının önünde bu konuyla ilgili bir atışmamız olmuştu. Hoş olmadı belki ama... Ortak yönetim kurulunda bir gündem maddesi istemiştik. Ender başkan, "Biz varken burada, orada sanayi odası olur mu!" dedi. Başka yerlerde olduğunu söyleyerek, bu konunun görüşülmesi için gündeme alınmasını istediğimi söyledim. Arkasından Ender bey TOBB yönetim kurulu üyesi olunca, biz o konuda çok yoğunlaşamadık. İlerleyen zamanlarda gönlümüz böyle bir şeyi arzu ediyor.

ÜNİVERSİTE VE ABONE MERKEZİ İSTİYORUZ
Oda olarak projeleriniz nelerdir?
- A.O: Torbalı'da çok sayıda fabrika var. Buralarda ilçe insanının istihdam edilmesini istiyoruz. Burası göç alıyor. Fabrikaya gidiyoruz, nitelikli eleman sorunu, kahveye gidiyoruz işsizlik sorunu karşımıza çıkıyor. Oda olarak bu işsiz kardeşlerimize iş, üyemiz olan fabrikaya da nitelikli eleman yetiştirmemiz lazım. Biz burada çok güzel bir birliktelik oluşturduk. İş- Kur'a yer verdik. Halk eğitim, mesleki eğitim ve kaymakamımızla birlikte TOBB'un UMEM Projesi kapsamında mesleki eğitimler başlattık. 3 bin civarında kişi verilen bu eğitimler aracılığıyla iş buldu. Türkiye'de işsizliğin yüzde 9 civarında olduğu söyleniyor. Torbalı'da ise yüzde 4'lere kadar düşürdük. Biz oda olarak sadece üyemizin değil, ilçemizin çeşitli projeleri varsa onları da takip ediyoruz. Mesela hastane problemi... Bunu her ortamda dillendiriyoruz. İzban hattının uzatılması, çöpün Torbalı'ya gelmemesi gibi konularda çalıştık. İlçenin lobicilik faaliyetini de yürütüyoruz. Sivil toplum örgütlerimizle beraber bu işleri için çalıştık.
- B.Ç: Ayrancılar'da yeni bir hastane açılacak. Bunun için tıbbi sekreterlik kursu açacağız. İlan veriyoruz, başvurulara bakıyoruz. 20 kişilik kurs için, müracaat 350 kişi oluyor. Ağırlık İzmir'den... Elemeleri yaparken önceliği Torbalı'da oturanlara veriyoruz.
- A.O: KOSGEB'in ilçelerde sinerji odağı açtı. İlk ilçe biz olduk. KOSGEB'e yer verdik. İşkur'a yer verdik. KOSGEB'e desteklerle ilgili ciddi bir potansiyel oluştu. İşkur aynı şekilde. SGK ilçelerde ilk bürosunu Torbalı'da açtı. Kendimiz davet ettik. Ücretsiz yer verdik bu kurumlara. Bugüne kadar 400 bin kişinin İzmir'e gitmesini engellemiş olduk.

İZMİRGAZ'A ÇAĞRI
- A.O: Sizin ayrıcalığınızla teklifimizi yenileyelim. İzmirgaz'ın Torbalı'da abone merkezi yok. Yer sorunu yaşıyorlar. Biz oda olarak İzmirgaz'a ücretsiz yer vermek istiyoruz. Yeter ki Torbalı'ya abone merkezi kursunlar. O sıkıntıdan Torbalıları kurtarsınlar.
- B.Ç: Çamlıca köyümüz var tam kaplıca yapılabilecek bir köy. 60 derece sıcak su çıktı. Butik otel ve kaplıca için uygun bir yer. Yatırım olursa bu bölgeye çok önemli. Aynı bölgede seralarımızda mevcut. Bu o bölge de kullanılabilir.
- A.O: Torbalı tarım ve sanayi kenti, ama bunun yanında turizm potansiyelimiz var. Bundan da para kazanmamız lazım. 1989 yılında başlatılan Metropolis kazıları ciddi yol aldı. Odamızın girişimiyle eski Bakanımız Ertuğrul Günay, Metropolis'in ören yeri olmasını sağladı. Tanıtım içinde bir milyon lira para ayrıldı. Biz Torbalı'yı, tarım, turizm, sanayi ve ticaret olmak üzere 4 ayak üstüne oturtmak istiyoruz.

TORBALI'YA ÜNİVERSİTE
- B.Ç:
Üniversiteye ihtiyacımız var. Biz buna hazırız.
- A.O: Torbalı'da 4 sektörde önemli gelişim gösteriyoruz. Bir tanesi mobilya. Alfemo, Merinos, İşkur Yatak, çok sayıda markamız var. Bu konuda lise veya üniversite bazında kalıcı çözümler gerekiyor. Merinos sahibi İbrahim bey de endüstri meslek lisesi bünyesinde bir mobilya bölümü sözü verdi. Ancak olmadı. Biz bir kez daha hatırlatalım buradan. Eğitim alanında yatırımlara ihtiyacımız var. Bizim yerel müteahhitlerimiz güzel işler yapıyorlar. İzmir'in en güzel konutları Torbalı'da inşa ediliyor. Fiyat olarak da uygun. Lüks ve doğalgazlı. İZBAN da geliyor. Daha ne olsun!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Torbalı, OSB'lerde yetki istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN