Demir: Şiddetin hiç bir mazereti olmaz

Egeli Sabah'ın "Kadına diren çağrısı" haberini değerlendiren Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şube Başkanı Engin Demir, "Kadınlar eşit yurttaş. Şiddetin hiçbir şekilde, haklı bir sebebi yoktur"dedi

Giriş Tarihi: 13.3.2013
EGELİ SABAH'ın 'Kadına Diren Çağrısı' başlıklı haberi geniş yankı uyandırdı. Türk Kadınlar Konseyi Genel Başkanı ve eski Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın, Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şube Başkanı Engin Demir ve Konak Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Hukuk Danışmanı Avukat Ayla Eğit konuya ilişkin açıklamalar yaptılar. Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şube Başkanı Engin Demir, "Şiddetin mazereti yoktur. Genel kanı bu. Şiddetle ilgili bütün çalışmaları yapanlar öncelikle bunu öğreniyor. Şiddetin haklı bir sebebi yoktur. Bu çok önemli bir şey. Ne olursa olsun haklı bir sebep bulamayız. Ama güçlü durmamaya gelince, baştan itibaren kadınlar eşit yurttaş, eşit vatandaş, eşit birey olduklarını bilirlerse duruşları da bu eşitlik içerisinde olacaktır. O zaman baştan kuvvetli olduklarını düşüneceklerdir" dedi.

"YÜZDE BİN 400 ARTTI"
Artık kadınların devletin de güvencesi altında olduğunu belirten Demir, daha önce kadınların kendilerini şiddete katlanmak için şartlandırdığını belirtti. Artık kadınlara haklarını öğretiklerini ifade eden Demir şöyle konuştu: "Eskiden kadınlar 'Ben kocama şunu söyledim, o yüzden beni dövdü' diyerek kendilerini kurtarmak için mazeret arıyorlardı. Kadınların devletin yanlarında olduğunu bilmeleri gerekiyor. Bu konuda erkeklerin de eğitimi çok önemli. Erkekler bu konuda eğitilmeli. Bazı erkekler psikolojik şiddet uyguladığının farkında değil. Psikolojik şiddet uygalıdığı söylendiğinde 'Ne yaptım ben?' diyorlar. Bakanın ifadesine göre, son 7 yılda yüzde bin 400 kadına yönelik şiddet arttı. Erkeklerin bilinçlenmesi kadınlardan daha çok önemli."

KADIN SABREDİYOR

Türk Kadınlar Konseyi Genel Başkanı ve eski Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın ise şu açıklamayı yaptı: "Ülkemizde kadınlar çocukları olduğu için ve yuvası dağılmasın diye şiddete maruz kalınca sabrediyor, susuyor. Fakat insanların kendine saygısı olmalı. Baştan tavır koymalılar. İpin ucu kaçtığı zaman sonu gelir. Doğu ile batı arasında çok büyük görüş farkı var. 320 sayılı Ailenin Korunması Yasası ilk benim bakanlığım döneminde çıktı. Bu yasa çıkmadan önce adam bıçak ve silahla evde terör estiriyordu" dedi. Konak Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Avukatı Ayla Eğit, "Bazı kadınların şiddete zemin hazırladığını düşünmüyorum. Benim düşünceme göre, anne ve babadan öğrenilen terbiye davranış biçimini getiriyor. Normal bir aile hayatının içinde ağabeyinden ve babasından şiddet gören kadın evlendiğinde de kocasından dayak yiyor. Kadının bu konuya dur diyebilmesi için güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Psikolojik açıdan güçlendirilmesi gerekli. Hem de devletin bazı sosyal mekanizmalarıyla destek vermesi gerekiyor. Biliyorsunuz, bazı kız çocukları çok erken yaşta evlendiriliyor. Kadınların eğitim ve meslek hakkı yok. Ayrıca devlet tarafından verilen ücretsiz kreş, ücretsiz sosyal konutlar yok. Kadının tek başınaşiddete dur diyebilmesi imkansız. Bu biraz havada kalıyor"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demir: Şiddetin hiç bir mazereti olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN