Büyükşehir'e iki kötü, bir iyi

Giriş Tarihi: 14.3.2013
Su zammı mahkemeden döndü

Mahkeme, geçtiğimiz yıl yapılan ve 1 ay uygulandıktan sonra Başkan Kocaoğlu tarafından geri çekilen yüzde 21'lik su zammını iptal etti. İZSU İzmirli'ye 12 milyon lirayı geri ödeyecek

İZSU tarafından Haziran 2012'de yapılan ve 1 ay uygulandıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun talimatı ile geri çekilen yüzde 21'lik su zammı, İzmir 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. İZSU Genel Müdürlüğü, 1 aylık süreçte vatandaştan alınan fazla parayı 1 milyon 200 bin aboneye geri vereceğini duyurdu. İZSU Genel Kurulu, 18 Mayıs 2012'de su tarifesine 1 Haziran'dan itibaren geçerli olmak üzere zam yaptı. Yapılan zammın yüzde 21'lere ulaşması kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. Zamlı tarife, 1 ay yürürlükte kaldıktan sonra Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile Temmuz'da geri çekildi. Bu arada 1 milyon 200 bin abone 1 ay zamlı tarifeden ödeme yaptı. Su zammını daha önce 2 kez iptal ettiren Eşitlik ve Demokrasi Partisi İl Başkanı Avukat Arif Ali Cangı ve 14 arkadaşı, İzmir Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne 1 ay uygulanan zammın yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı. 1. İdare Mahkemesi, su zammını iptal etti.

İZSU SİTEsinDEN DUYURDU
İZSU resmi internet sitesinde yaptığı duyuruda su zammının yürürlükte kaldığı 1 aylık süreçte vatandaştan tahsil ettiği fazla parayı mayıs ayından itibaren abonelerine 4 eşit taksit halinde geri ödeyeceğini duyurdu. Genel müdürlük yaklaşık 12 milyon liralık fazla tahsilatın abonelerin tükettiği su miktarından eşit taksitler halinde düşüleceğini belirtti. İZSU, devam eden yatırımların aksamaması için de geri ödemenin mayıs ayından itibaren yapılacağını belirtti.

KONAK VE GÜMÜLDÜR'DE SU KESİNTİS
İZSU'dan
yapılan açıklamada; Karayolları tarafından Yeşildere Caddesi'ndeki çalışmaları nedeniyle Konak'ın Çimentepe, 1. Kadriye, 2. Kadriye, Zafertepe, 19 Mayıs, Hasan Özdemir, Kocatepe ve Duatepe mahallelerine bugün 21.00'den yarın 06.00'ya kadar su kesintisi yapılacağı belirtildi. Öte yandan Menderes'in Gümüldür mevkiinde içme suyu deposundaki çalışma nedeniyle Gümüldür İnönü Mahallesi ile Fevzi Çakmak ve Atatürk mahallelerinin alt kesimleri, Özdere Orta Mahalle'ye bugün 21.00'den yarın 05.00'e kadar su verilemeyeceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'e iki kötü, bir iyi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN