Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çapkın erkeklere mozaikle koruma

Giriş Tarihi: 16.3.2013

5 Mart'tan itibaren MOBESE ile park ihlali yaptığı belirlenen sürücülere fotoğraflı ceza tutanağı göndermeye başlayan İzmir Polisi, çapkınlık sırasında kameraya yakalanan sürücünün evinde sorun çıkmasın diye, araçtaki diğer kişileri mozaikliyor

İzmir'de 5 Mart'tan itibaren MOBESE kameraları ile tespit edilen park ihlallerinde kameraların çektiği görüntülerden alınan fotoğraflar, ceza tutanağı ile sürücülerin adreslerine gönderilmeye başlandı. Bugüne kadar 200 sürücüye fotoğraflı ceza tutanağı gönderildiği belirtildi. Özellikle çapkınlık yaparken kural ihlali nedeniyle fotoğraf karesine giren kişilerin zor duruma düşmemesi ve fotoğrafların aile kavgalarına neden olmaması için görüntü kayıtlarında sadece şoför mahalli bulunuyor, sürücünün yanındaki kişi ise mozaikleniyor. Trafik Denetleme Şubesi ekipleri Ankara, İstanbul ve Bursa'nın ardından 5 Mart'tan iti- baren İzmir'de Alsancak Talatpaşa Bulvarı Kıbrıs Şehitleri girişi karşısında ve Hatay Üçyol'da MOBESE'den trafik ceza uygulaması başlattı. Uygulama sabah saat 08.00-24.00 arasında yapılıyor. Önümüzdeki günlerde 1. Kordon üzerinde de aynı ceza uygulamasının yapılacağı bildirildi. Park ihlali sırasında çekilen fotoğraflar ceza tutanağı ile sürücülerin adreslerine gönderiliyor. Ancak çapkınlık yaparken kural ihlali nedeniyle fotoğraf karesine girenleri zora sokmak istemeyen polis, sürücü haricinde araçta bulunan kişilerin yüzlerini mozaikleyerek kapatıyor.

200 ARAÇ BELİRLENDİ
Çapkınlık yaparken fotoğraf karesine giren sürücüler, ceza tutanağı ve kural ihlali sırasında çekilen görüntü adresine geldiğinde, özellikle eşlerine karşı zor durumda kalmayacak. Buna rağmen eve gönderilen fotoğraflı cezaların zaman zaman aile içi çatışmalara yol açtığı öğrenildi. Bazı kadınların eşlerine, "Yanındaki kim? Aldatılmayı haketmedim" şeklinde tepki gösterdiği belirtildi. Bir hafta içinde park ihlali yapan 200 sürücü 77'şer lira para cezası ödedi.

İZMİR EMNİYETİNİN ÖRNEK BİR UYGULAMASI
Teknolojik gelişime bağlı hayatın her alanına gözlerini çeviren kameralar ve onların kayıtları ile oluşan veri bankaları, insanların özel hayatı ya da özel bilgileri sürekli gözlemleyip kayıt altına almakta. Gerek cezai uygulamalar, gerekse güvenlik, kontrol vs. durumlar için oluşturulan bu kayıtların ortak paylaşıma açılmadan önce özel hayatın gizliliği etik kuralına bağlı bir takım filtrelerden ve kontrollerden geçirilmesi örnek bir davranış. MOBESE kayıtlarının suç ve suçu önlemede aktif şekilde kullanılması iyi bir şey. Ancak aile ilişkisini zedeleyecek şekilde gözler önüne serilmemeli. Bu durumda İzmir polisi örnek bir uygulama başlattı. MOBESE'den cezai işlem başlatan trafik ekipleri, görüntüde sadece sürücünün fotoğrafını bırakıp, yanındaki kişiyi mozaiklemesi örnek bir davranış. Uygulamayı başlatan yöneticilerin evrensel etik kural olan "özel hayatın gizliliği" ilkesini benimsemelerini alkışlıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çapkın erkeklere mozaikle koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN