'Tarhana Kokan Eller' destek bekliyor

Yazar Güler Sarıgöl Köymen, ev kadınlarını ekonomik açıdan güçlendirmek için bir proje başlattı. Köymen, eğitim verdiği bir grupla birlikte tekstil ürünleri üretip satmaya başladı

Giriş Tarihi: 16.3.2013
Annesinin kızı isimli kitabın yazarı Güler Sarıgöl Köymen, ev kadınlarını ekonomik açıdan güçlendirmek, anne emeğini değerlendirmek ve onları ekonomiye katmak amacıyla 'Tarhana Kokan Eller' isimli bir proje geliştirdi. Köymen, proje kapsamında Ege Bölgesi'nin çeşitli illerinden seçtiği 6 dar gelirli ev hanımına ev tekstili ve hediyelik eşya konusunda eğitim verdi. Eğitim verdiği usta ev hanımları da kendi mahallelerinde benzer durumda olan ve el işine yatkın, yetenekli ev hanımlarını eğitti. Başını Köymen'in çektiği ekip, kısa sürede 30 kişiye ulaşırken ev hanımlarının ürettiği ürünler ilk etapta İzmir Alsancak ve İstanbul Nişantaşı'nda ev tekstili üzerine satış yapan mağazalarda satışa sunulmaya başladı. Projenin organizasyonunu tek başına yapan ve kitabından elde ettiği gelirle projenin finansmanını sağlayan Köymen, bununla da yetinmeyip ürünleri pazarlamak için internet ortamından da yararlanmak amacıyla 'annesininkizi.com.tr' isimli bir de ev tekstili satış sitesi kurdu.

EŞİT PAYLAŞIM

Bu siteden hem kitabını hem de dar gelirli ev kadınlarının ürettiği ürünleri pazarlayan Köymen, projenin önünün açık olduğunu fakat desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi. Amaçlarının ev kadınlarından ucuza aldıkları ürünleri pahalıya satarak kadın emeğini sömürmek olmadığını belirten Güler Sarıgöl Köymen şunları söyledi; "Burada eşit paylaşımı gözetiyoruz. Üretilen ürünlerin tamamının malzemeleri bizim tarafımızdan karşılanıp ev hanımlarına ulaştırılıyor. Bunun da tabiki ciddi bir maliyeti var. Bu proje geliştirmek ve daha çok kadına ulaşmak için destek bekliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tarhana Kokan Eller' destek bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN