Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllanmıyoruz!

İzmirli sürücüler bunca kazaya, cezaya, ehliyetine el konulmasına rağmen, alkollü araç kullanmaktan vazgeçmiyor. İzmir'de günde ortalama 18 sürücü alkollü olarak yakalanıyor

Giriş Tarihi: 17.3.2013
İzmir'de her yıl yüzlerce kişinin öldüğü, binlerce insanın yaralandığı kazalarda alkol kaza nedenlerinin başında gelirken, polis tarafından yapılan sıkı denetimlere ve kesilen para cezalarına rağmen sürücüler alkollü olarak direksiyon başına geçmekten bir türlü vazgeçmiyor. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimlerde geçtiğimiz yıl İzmir'de 6 bin 798 sürücünün ehliyetine alkollü araç kullanmaktan el kondu. 2013'ün ilk iki ayında ise trafik ekipleri tarafından yapılan uygulamalarda ise 728 sürücü alkollü olarak yakalandı. Yetkililer, kentte her gün ortalama 18 sürücünün alkollü şekilde yakalandığını belirterek, "Bu rakamlar sadece yakalananlar. Alkol, araç kullanırken sürücünün fiziksel ve zihinsel fonksiyonlarını yitirmesine neden oluyor. Bu nedenle alkollü sürücüler araç kullanırken gerçek ile hayal arasında gidip geliyor. Yoldaki diğer araç sürücülerini, nesneleri ve yayaları algılayamadıkları için sürücülük yetenekleri zamanla ortadan kalkıyor. Ülkemizdeki trafik kazalarının nedenlerinin başında alkollü araç kullanmak geliyor. Her yıl binlerce kişinin öldüğü trafik kazalarının tekrarlanmaması için tüm sürücüler alkollü iken asla araç kullanmasınlar. Alkollü iseler taksiye binsinler ya da alkol almayan bir kişiyi direksiyona geçirsinler" dedi.

MUAYENE VE CEZA

Alkollü araç kullananlara para cezası dışında 20 puan cezası uygulanıyor. Geriye doğru 5 yıl içinde; birincide 6 ay, ikincide 2 yıl, 3 ve 3'ten fazlasında ise, mahkeme kararıyla 5 yıl ehliyetine el konuyor. 2 kez alkol aldığı tespit edilenler, Sağlık Bakanlığı tarafından 'sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine' tabi tutuluyor. Eğitimi tamamlayanların ehliyetleri, yasal süre dolduğunda iade ediliyor. 3 ve 3'ten fazlasında ise sürücüler psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesinden geçiriliyor. Ceza olarak da birincide 700, ikincide 877, üç ve daha fazlasında 1407 lira ödüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllanmıyoruz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN