Gambiya'dan destek

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret eden Gambiya Ticaret ve İstihdam Bakanı Kebba Satou Touray, "EXPO 2020 adaylığınız için çalışacağız" dedi

Giriş Tarihi: 17.3.2013
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret eden Gambiya Ticaret, Sanayi, Bölgesel Entegrasyon ve İstihdam Bakanı Kebba Satou Touray, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına tam destek verdiklerini belirtti. Touray, "Sizi destekleyip sizin adaylığınız için oy kullanmakla kalmayıp, adaylığınız için çalışacağız da" dedi. Toplantıda İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi Başkanı ve Gambiya Fahri Konsolosu Asuman Nardalı Tokuş ile Gambiya Yatırım Ajansı CEO'su Fatou Mbenga Jallow arasında iki ülke işkadınlarının işbirliği yapmasına ilişkin protokol de imzalandı.

İŞ GÖRÜŞMELERİ YAPILDI
Demirtaş, Afrika'nın en küçük ve en güzel ülkesi olan Gambiya'dan heyet ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Demirtaş, "Gambiya heyeti kısa süreli Türkiye ziyaretleri sırasında çok önemli iş görüşmeleri yaptılar. Gambiya ile ilişkilerimiz çok kısa süre önce başladı ama çok hızlı ilerliyor" dedi. Bakan Touray da 5 ay sonra tekrar İzmir'de olmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, yine çok sıcak bir karşılama gördüklerini söyledi. Touray, "Ankara'da dün Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ı ziyaret ettik. Karşılıklı işbirliğinin arttırılması için bir protokol imzaladık. Çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması üzerinde de çalışıyoruz. İzmir'in önemi 2020 yılına kadar da artacaktır. İzmir'in EXPO 2020 adaylığına tam destek veriyoruz. Sizin için sadece oy kullanmakla kalmayacak, sizin için çalışacağız da" diye konuştu. Türkiye'den işadamları heyetinin Gambiya'ya gelmesi için çalıştıklarını ve İzmirli işadamlarını beklediklerini belirten Touray, Demirtaş'a, "Seçimleriniz olduğunu biliyorum. Seçimlerde de size bol şanslar diliyorum ve seçimlerden sonra sizi ülkemize bekliyoruz" dedi. Touray, iki ülke arasındaki ticaretin şu anda istenilen düzeyde olmadığını ama bunu 2015'e kadar 10 kat arttırılabileceğini söyledi. Demirtaş da Gambiya'nın açık desteğinin de çok önemli olduğunu belirterek, "Gambiya'nın etrafındaki ülkeleri de etkileyerek Afrika'dan alacağımız desteğin artmasını diliyoruz. Gambiya, Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu'na (Ecowas) giriş ve başlangıç noktası olabilir. Ecowas üyesi 14-15 ülkenin EXPO'da oyu var ve bu oylar çok önemli " dedi. Toplantıda İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi Başkanı, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Gambiya Fahri Konsolosu Asuman Nardalı Tokuş ile Gambiya Yatırım Ajansı CEO'su Fatou Mbenga Jallow arasında iki ülke işkadınlarının işbirliği yapmasına ilişkin bir protokol imzalandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gambiya'dan destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN