Kirlenme aşırı yağıştan

Körfez'deki kirliliğin son yağışlar yüzünden sürüklenen çamur ve atıkların, yağmurun kesilmesiyle çökmesinden kaynaklandığı belirtildi

Giriş Tarihi: 18.3.2013
İzmir Körfezi'ne kanalizasyon sularının akması ile ilgili son günlerde yaşanan tartışmalar, Büyükşehir Belediye Meclisi'ne de taşındı. AK Parti Grup Başkanvekili Yusuf Kenan Çakar, "İzmir'in yüzülebilir bir Körfez hedefine darbe vuracak bir vaka ile karşı karşıyayız. Sorunun büyüklüğü nedir, giderilmesi için yapılan çalışmalar nelerdir?"diye sordu.

NORMALE DÖNER
Çakar ve Aydoğan arasındaki tartışmaları Meclis Başkan Vekili Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı bitirdi. Akyarlı, kendisinin hidrolik konusunda uzman olduğunu ve sorunun Hilal İstasyonu inşaat çalışmalarından doğrudan doğruya etkilenmediğini söyledi. Büyük Kanal Projesi'nin hem atık hem de yağmur sularını taşıyan birleşik sistemle çalıştığına dikkat çeken Akyarlı şu bilgileri verdi: "Bu tür sistemlerde yağışa ilişkin debilerle ilgili kestirimlerde bulunulur. Buna göre savaklar yapılır. Kanallar basınç altında kalınca savaklardan dışarı su verilir. Son yağışlarla kanal içine giren çör çöp, çamur, katı maddeler ilk önce sürüklenir. Yağış hızı azalınca da çökelir. İşte bu çökelmede tıkanıklık olur. Gelen kanalizasyon suları da bu tıkanıklığı aşamayınca savaklardan dışarı çıkar. Yaşanan budur. Geçici bir durumdur. Yapılacak çalışmalarla kanalların içi temizlendikten sonra sistem normale dönecektir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirlenme aşırı yağıştan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN