Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gediz dünyaya açılıyor

Giriş Tarihi: 19.3.2013

Gediz Üniversitesi'nin Miami'de düzenleyeceği sempozyumda çok sayıda ülkeden üst düzey ekonomist ve diplomat buluşacak. AB adaylığımız görüşülecek, İzmir tanıtılacak ve EXPO için destek istenecek

Gediz Üniversitesi, geçen yıl geniş yankı uyandıran "Uluslararası Politik Ekonomi Sempozyumu"nu bu kez ABD'de düzenliyor. Etkinlik nedeniyle dünyanın önemli ekonomist ve diplomatları, turizm cenneti Miami'de buluşacak; Avrupa Birliği'nin geleceği, Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığı konuşulacak. Etkinlik kapsamında ayrıca İzmir ve Ege'nin turizm potansiyeli anlatılacak, edinilen izlenimler yurda dönüşte turizmcilerle paylaşılacak. Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, ABD'nin Uluslararası Florida Üniversitesi ve İngiltere'nin Leeds Metropolitan Üniversitesi'yle, Sempozyum'un ikincisini düzenleme için el ele verdi. Etkinliğin ilki geçen yıl İzmir'de yapılmış, 15 ülkeden 45 ekonomist ve uluslararası ilişkiler uzmanı katılmıştı. 21 Mart Perşembe günü başlayacak ve iki gün sürecek etkinlik, farklı ülkelerden ekonomistler ve uluslararası ilişkiler uzmanlarıyla birlikte bu kez diplomatları da buluşturacak. AB'nin geleceği, yarım asrı geride bırakan Türkiye-AB ilişkileri masaya yatırılacak. İngiltere, Fransa ve Hollanda'nın Miami konsoloslarına, krizlerle boğuşan AB'nin küçüleceği mi, yoksa sona mı ereceği sorulacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa liderlerine sitem edip gündeme getirdiği Şangay İşbirliği Örgütü'nün (Şangay Beşlisi) Türkiye için AB'nin alternatifi olup olmayacağı da ele alınacak.

GEDİZ ALTILISI

Gediz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Funda Yercan ile yardımcı doçent doktorlar Gaye Güngör, Nursel Aydıner Avşar, Muharrem Burak Önemli, Çiğdem Üstün ve Sait Akşit sunumlarıyla katılacak. Toplantılarda, Ege Bölgesi ve İzmir de tanıtılacak, Miami'nin turizmdeki başarısı yerinde incelenecek, oradaki izlenimler Türk turizmcilerle paylaşılacak. Ayrıca İzmir'in EXPO 2020 adaylığına da vurgu yapılacak, konuşmacı diplomatlardan destek istenecek. Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Akdiş, bir Türk üniversitesinin ABD'de böyle bir sempozyum düzenlemesinin önemine dikkat çekti, şöyle dedi: "Gediz, bir dünya üniversitesi olma hedefiyle kuruldu. Biz de bu yönde çalışıyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana, bu hedef doğrultusunda her kıtadan öğrenci alıyoruz. Şimdi yine bu hedefimize ulaşmak için etkinliklerimizi dünyanın her yerine yaymalıyız. Bunun için de bu yılki Sempozyum'un yerini Amerika Birleyşik Devletlerin'nin Miami kentini seçtik.

DÜNYA ÜNİVERSİTESİ
Üniversitemizin, İzmir'in ve ülkemizin adını yurtdışında daha çok duyuracağız. Bunun için bu Sempozyum'u gelecek yıl İngiltere'de yapacağız. İzmir, Miami ve Leeds arasında bu sempozyum aracılığıyla kurulan bilim köprüsü, hem ülkemize hem de insanlığa çok şey kazandıracak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz dünyaya açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN