Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Neva film oldu

Giriş Tarihi: 19.3.2013

İzmirli doktor Ilgın Olut'un kendi yaşadığı bir aşkı kaleme aldığı, çok okunanlar arasına giren romanı 'Neva', Nisan'da seyirciyle buluşuyor

İzmir'de doğumlu Ilgın Olut Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi'nde enfeksiyon hastalıkları dalında ihtisas yaptı. Asistanlık yıllarında yaşadığı bir aşkı kaleme alan Ilgın Olut, ilk romanı "Neva"yı böylece ortaya çıkarmış oldu. Önceleri komposizyon bile yazmayı sevmeyen Olut, yaşadığı bu aşktan sonra kendini en doğru yazarak ifade ettiğini anladı ve yazmaya devam etti. Ard arda Neva, Yüzleri Arayan Adam, Küf Kedisi ve Günaydın Funda isimli romanları ile geniş bir okuyucu kitlesine ulaştı. İlk romanı Neva, 2000 yılında Dünya Aktüel Ödülleri En Çok Satan Roman Ödülü'nü aldı. Önemli bir kitapevinin yedi yıl boyunca en çok satan kitabı oldu ve şimdi de Neva sinema filmi olarak 12 Nisan 2013'te tüm Türkiye'de vizyona giriyor. Romanı okuyanlar bilir, yüreklere dokunan, aşk kokan filmde Ilgın Olut'un yaşadığı hikaye çok konuşulacağa benziyor...

Kendinizi biraz anlatabilir misiniz?
İzmir'de büyüdüm yetiştim. Ailem Makedonya göçmeni. Liseyi Bornova Anadolu Lisesi'nde okudum. Arkadaşlarımla hayalimiz üniversiteyi İstanbul'da okumaktı. Babamın doktor olması sebebi ile bende doktor olmak istiyordum ve Cerrahpaşa Üniversitesi İngilizce Tıp'ı kazandım. Babam Enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve bu alanda kurduğu bir laboratuarı vardı. Ben de çok çalışmayı seven biri olmadığım için enfeksiyon hastalıkları bölümünü seçersem babamın işlerinin başına geçer, daha rahat bir hayat sürebilirim deyip, uzmanlığımı Hacettepe Tıp Fakültesi'nde yaptım. Babamın laboratuvarında çalıştım ama bana göre bir iş olmadığını anladım.

AFRİKA'YA GİTTİ

Size göre olan neydi peki?
Daha maceraperest bir şeyler yapmalıydım. UNESCO'ya yazıldım ve gönüllü olarak Afrika'ya gittim. Afrika'da bir yıl kadar Cape Town Üniversitesi'nde çalıştım. Arayışım devam etti tabi... Bu kez de ülkemi özledim geri geldim. 2003 yılından bu yana Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olarak görevimi sürdürüyorum. Bu arada asistanlığımın son döneminde yazmaya başladığım bir kitap vardı. Kitabımı çıkarttıktan sonra çok beğenildiği için kendimi ifade etme yolu olarak edebiyatı gördüm ve ard arda 4 tane kitap çıkarttım.

Doktorluk ruhunuza dar gelmiş gibi... Hep bir arayış içerisinde miydiniz?
Kesinlikle yetmedi. Edebiyat bana terapi gibi geldi.

Neva çok ses getirdi... UNESCO'dan en çok satan kitap ödülünü alan ve 7 yıl boyunca önemli bir kitapevinin en çok satan kitaplar listesinde yer alan Neva'yı çıkarmak nasıl bir süreçti?
Neva ilk romanım. Daha önceleri komposizyon bile yazmaktan sıkılan biriydim aslında, bir anda çıktı bu yeteneğim. Yaşadıklarım beni bir şeyler yazmaya yöneltti. Neva benim asistanlık yaptığım yıllarda yaşadığım bir aşkın hikayesi. Neva benim kız arkadaşımdı. Romanın adı da Neva olsun istedim. Büyükşehir'e üniversite okumaya gelip, orada bocalamalar, savrulmalar yaşayan, yalnızlığı ile mücadele eden, sevgi arayan bir yandan da okuluna devam eden bir genç kız modeli Neva.

BAŞAK PARLAK BAŞROLDE
2010'dan bu yana yeni bir kitap neden gelmedi?
Bu sürdü birkaç tane kısa film çektim. Bu süre zarfında Neva'yı sinema filmine çevirmek isteyen film şirketlerinden teklifler geliyordu. En son bir film şirketi ile oturduk ve anlaştık. Yönetmenlerimizden Can Arca ile birlikte senaryoda düzeltmeler yaptık. Filmi sonbaharda, olayların yaşandığı gerçek mekanlarda çekmeye başladık ve Ocak ayında bitirdik. 12 Nisan 2013'te de tüm Türkiye'de vizyona giriyoruz.

Kimlerle çalıştınız filmde...
Neva'nın yönetmenliğini Can Arca ve Birkan Uz üstlendi. Filmde 'Neva' karakterini Başak Parlak, Ilgın karakterini de Şükrü Özyıldız canlandırdı. Ayrıca Bedia Ener, Levent Özdilek, Nergis Kumbasar gibi tecrübeli oyuncuların da yer aldığı filmde yerli rock gruplarından Yüksek Sadakat'in solisti Kenan'ı barmen olarak, Grup 84'ün solistini bekçi olarak oynatarak filme renk kattık. Bir de Ilgın'ın yeğenlerini oynayan küçük oyuncular Elfim ve İpek Atik'i mutlaka anıp, buradan selam ve sevgilerimi yollamayı unutmayayım. Film, çok ağlatacak ama birazda düşündürecek.Bu kitabı ve filmi sevgisizliğe atılan bir kurşun gibi görüyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Neva film oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN