Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biz hep güneşi sevdik

4 yıllık hizmet süresinde yaptıklarını anlatan Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, "Ne söz verdiysek tuttuk. Birinciler güneşi, sonuncular gölgeyi sever; biz hep güneşi sevdik" dedi

Giriş Tarihi: 20.3.2013
Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, göreve geldiği günden bu yana geçen 4 yıllık süreçte bitirdiği projeleri ve yatırımlarını anlattı. Yerel seçimlere bir yıl kala, söz verdikleri hizmetleri büyük oranda gerçekleştirdiklerini belirten Tartan "Birinci adamlar güneşi, sonuncu adamlar gölgeyi sever. Biz hep güneşi sevdik" dedi. Büyükşehir Yasası ile amatör spor kulüplerine sağlanan desteğin kesilmesini de eleştiren Başkan Tartan, 2.5 milyon gencin amatör spor yaptığını ve belediyelerin desteğinin kalkması ile bu gençlerin suça itileceğini söyledi. Başkan Tartan, EXPO adaylık sürecine ilçe belediyelerin dahil edilmemesini de önemli bir eksiklik olarak değerlendirdi. Tutuklu milletvekili Mustafa Balbay da etkinliğe gönderdiği mektup ile katıldı. Hilton Oteli'nde düzenlenen Konak Belediyesi 4. Yıl Değerlendirme Etkinliği'ne, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, eski Bakan Işılay Saygın, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ve medya kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Konak Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu'nun da iki şarkı seslendirdiği değerlendirme toplantısında Tartan koronun söylediği şarkılara da eşlik etti.

İÇİNDE İNSAN VAR
Başkan Tartan, yerel yöneticiliğin meşakkatli bir görev olduğunu, milletvekilliği ve bakanlık yaptıktan sonra, Konak'a hizmet etmekten onur duyduğunu söyledi. Tartan "Bütün projelerimizin içinde insan olgusu var. Barışçı bir dünya istiyorsak aklı, sevginin hizmetine sokmalıyız. Bunu da başardık. İnsanımıza da küçük sihirli dokunuşlarla önemli katkılar koyduk. Söz verip de başaramadığımız hiçbir hizmet yok. İnsana insan olduğu için değer verdik. Yalanların ve abartıların gölgesinde kalmadık. Türkiye'de 113 muhtar ile en geniş hizmet ağına sahibiz. Muhtarlarla el ele vererek çalıştık. Kültürünü tarihini ve sanatını bilmeyen nesiller yetişiyor. Bunları gidermeye çalıştık" dedi.

"LİDERLİK ÜSTLENDİK"
Sosyal sorumluluk projelerinde Konak Belediyesi olarak liderlik üstlendiklerini belirten Başkan Tartan şunları söyledi: "Mavi Kapak Projesi'ni sahiplendik. Tüm konserleri ve kültürel faaliyetleri ücretsiz yaptık. Türkiye'ye Avrupa Mimarlık Ödülü'nü getirmemiz, en çalışkan belediye unvanı almamız bu yüzdendir. Birinci adamlar güneşi sonuncu adamlar gölgeyi sever. Biz hep güneşi sevdik. Biz, hiçbir işten pay çıkarmadık. Hep ilklere imza attık. Doğru bildiğimiz yol insan sevgisiydi. Biz insan sevgisi ile hizmet ettik. Bizim en büyük hayalimiz daha çok sevmek ve insanı kucaklamaktı. Bu hayalimizin arkasında koştuk. Dört yılda kubbede bırakılan hoş seda anlamında insanlarımız sevgi, saygı ve hoşgörüyü gördü. Kimseye tepeden bakmadık, üzmedik, ezmedik. Bunu yaparken ekonomik yerel yönetim anlayışını hakim kıldık. Bu zamana kadar 400 milyon liralık yatırım yaptık. Türkiye'de önemli bir katkıyı kente yaptık. 20- 30 yıldır yapılamayanı yaptık. Yapacağımız çok işler var. Bizim tüm müzelerimiz uluslararası müze olarak kayıtlara geçiyor." EXPO adaylık süreci ile ilgili eleştirilerini de dile getiren Başkan Tartan, yerel yönetimlerin bu sürece dahil edilmemesini eksiklik olarak değerlendirdi. Tartan "EXPO bizim için çok önemli bir fırsat. Bu konuda, yerel yönetimlerin hiç olmadığı bir tablo ile karşı karşıyayız. Konak Belediye Başkanı olarak benim orada olmam lazımdı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in EXPO 2015 Genel Sekreteri olarak yapılanma içinde bulunması gerekirdi. EXPO'nun yapılacağı alanın bulunduğu Balçova'nın Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da dahil edilebilirdi. Hiçbiri olmadı" dedi.

SPORUN ÖNÜ TIKANDI
Belediyenin spor faaliyetlerini anlatan ve İzmir takımlarının birinci ligde olmamasından dert yanan başkan Hakan Tartan, Büyükşehir Yasası ile amatör sporun önünün tıkandığını da savundu. Tartan şunları ekledi: "Bu kentin spor alanında yaşadığı başarısızlığı içime sindiremiyorum. Öyle büyük bir potansiyel var ki. Karşıyaka- Göztepe seyirci rekoru Türkiye'de hala kırılamadı. Hala daha biri düşmemek, diğeri yukarılarda kalmak için mücadele ediyor. Bu kentin sporu güçlü ve etkin olmalıdır. Biz, çorbada tuzumuz olsun misali destek verebiliyoruz. Son olarak Bütünşehir Yasası çıktı. Ben böyle bir şeyi ilk kez yaşıyorum. Duyarsızlığa da hayret ediyorum. Bakan Suat Kılıç'ı aradım. Bana 'sadece siz aradınız' dedi. Bu da bence büyük bir eksiklik. Yasada 'ilçe ve il belediyelerinin spora yardımı bütçenin binde biri kadardır' deniliyor. Ben spora geçen yıl 3 milyon TL yardım yaptım. Bu yasa ile 300 bin lira yatırım yapabileceğim. Buna neden tepki verilmediğine de anlam veremiyorum. Çocuklarımız kötü alışkanlıklarından kurtuldu. Toplumsal yaşam içinde önemli çalışmalar yapıyorlardı. Kimse tepki göstermiyor. Bu sorun giderilmezse sıkıntı çıkacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biz hep güneşi sevdik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN