Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İÇDAŞ yaptı 7 bakan actı

Giriş Tarihi: 20.3.2013

İÇDAŞ, Biga'da 2 milyar 150 milyon dolar harcayıp Değirmencik ve Bekirli tesislerini ekonomiye kazandırdı. Tesislerin kurdelasını İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Aslan ve 7 bakan kesti

İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş gerçek bir başarı öyküsü olarak Türkiye ekonomisinde yerini alanşirketlerden biri. 1930 yılında Haliç'te gemi tamiri ve servis işleri yapmak üzere kurulan küçük atölyede başlayan bu başarı öyküsü bugün dev yatırımlarıyal alanında Avrupa'nın bile zirvesini zorlar hale geldi. Bu başarı öyküsünün son hamlelerinden biri de Çanakkale'nin Biga ilçesinde gerçekleşti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye'de daha binlerce İÇDAŞ'lara ihtiyacımız var" diyerek övgüyle söz ettiği tesislerin açılış kurdelasını ise 7 bakan biirden kesti. 2005 yılından bu yana sürdürülen yatırımlarla "Enerji Santralleri" "Demir Çelik Tesisleri" "Liman Tesisleri" kuran İÇDAŞ'ın Biga'daki Değirmencik ve Bekirli tesislerinin toplam 2 milyar 150 milyon dolarlık yatırım değerine sahip.

BİR DÜNYA DEVİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi programında bulunan, ancak diğer görüşmelerinin uzaması nedeniyle katılamadığı kurdela kesme töreninde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu hazır bulundu. İÇDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Aslan ve Başkan Yardımcısı Bayram Yusuf Aslan'la birlikte kurdelayı kesen bakanlar "Hayırlı olsun" dediler. Törende konuşan Bakan Yıldız, yatırımların sadece Çanakkale için değil, Türkiye açısından da büyük olduğunu belirti, şöyle dedi: "Bu yatırımın Avrupa'da 2. dünyada 8. sırada. Burada her birinizin emeği var. İÇDAŞ'ın yalnızca enerji sektöründe değil, demir çelik ve ağır sanayiye de damgasını vuran bir şirket. Çanakkale ve Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları arasına girdi. Biga ve Çanakkale'nin dokusu ve yapısı sağlam, insanları tükettiğinden fazlasını üreten bir yapısı var. Bunun örneklerinden birindeyiz."

10 BİN KİŞİYE İŞ VE AŞ SAĞLIYOR
İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde 9. sırada yer alan, ülkemizin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan İÇDAŞ, 5 bin 500 kişiye direkt istihdam sağlıyor. Bununla birlikte bir o kadar da teknik destek ekipleri ile bugün 10 bin kişiden fazla bir istidam imkanı oluşturuyor. İÇDAŞ grubu yılda 7 milyar liralık ciro ve 1,34 milyar ABD Doları ihracatla ülkemizin kalkınma hareketine katkı vermeye devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İÇDAŞ yaptı 7 bakan actı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN