Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Hem vermiyorlar hem bitirmiyorlar"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Metrosu ile keşif artışı talebinin Bakanlar Kurulu'nda bekletildiği iddialarını yanıtlarken, "Yapamadıkları metronun hesabını bizden sormaya kalkıyorlar"dedi

Giriş Tarihi: 21.3.2013
İzmir'de Üçyol- Üçkuyular metro hattındaki Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım el koydu. Büyükşehir Belediyesi'nin söz konusu hatla ilgili keşif artış talebinin Bakanlar Kurulu'nda bekletildiği ve bu nedenle inşaatın durduğu iddiaların doğru olmadığını belirten Yıldırım, "Büyükşehir Belediyesi yapamadığı metronun hesabını bizden sormaya kalkıyor. Kusura bakmasınlar sorumlu baştan aşağı kendileridir" diye konuştu. Yıldırım, yaptığı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin metro keşif artış talebine 4 gün içinde onay verildiği, İzmir'in ise bekletildiği yönündeki eleştirilere de cevap verdi. İstanbul metrolarının bakanlığa devrinin yapıldığını, keşif artış talebinin bundan sonra gerçekleştiğini vurgulayan Yıldırım, "Bu eleştiri ve iddialar samimiyetten uzak" değerlendirmesinde bulundu. Yıldırım, "Biz iyi niyetle metro çalışmalarını İstanbul ve Ankara gibi bakanlığa devretmelerini önerdik, yanaşmadılar. Şu anda sorumluluk tamamen bizde olacaktı. Hem vermiyorlar hem de bitiremiyorlar."

İNİSİYATİF ALDIK
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Üçyol- Üçkuyular metro hattındaki sorun nedeniyle başlayan tartışmalar üzerine dün yazılı bir açıklama yaparak, iddiaları yalanladı. Bakanlık açıklamasında şu görüşlere yer verildi: "Söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi hükümetin İstanbul metrosunun keşif artışını onayladığı, İzmir'in onaylarını beklettiği iddiaları doğru değildir. İki olay birbirinden farklıdır. İstanbul metrolarının Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devri yapılmış, bu devir neticesinde keşif artışı talebi gerçekleşmiştir. Bu süreç de iddia edildiği gibi 4 gün değil, 28 aydır sürmektedir ve henüz bitmemiştir. Kalkınma Bakanlığı'ndaki onay sürecinin ardından devir gerçekleşecektir. İzmir'de ise yüzde 40'a kadar keşif artışı talep edilmektedir. Bu konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı ihdas edilmesi sürecinde son aşamaya gelinmiştir. Bu süreçlerin hepsi İzmir Büyükşehir Belediye'si ile eşgüdüm halinde yürütülmektedir. Daha önce ÜçyolÜçkuyular metro hattının Ankara ve İstanbul'da olduğu gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilmesi gündeme gelmiş ancak bu talep belediye tarafından kabul edilmemiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Hem vermiyorlar hem bitirmiyorlar"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN