Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tolga'ya büyük onur

Giriş Tarihi: 22.3.2013

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dünya Down Sendromlular Günü'nde İzmirli Tolga Erdek'in mücadelesine Türkiye'ye örnek gösterdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dünya Down Sendromlular Günü'nde İzmirli down sendromlu Tolga Erdek'in mücadelesini örnek gösterdi. Tolga'nın engellilerin katıldığı yarışmalarda birincilik ve ikincilikler gibi önemli dereceler elde eden önemli bir sporcu olduğunu kaydeden Bakan Yıldırım, "Tolga aynı zamanda iyi de bir dansçı. Erdek ailesi ve Tolga, Türkiye'deki down sendromlu çocuklar ve ailelere çok önemli bir örneği" diye konuştu.

İSTİHDAM SAĞLANIYOR
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından farklı engel gruplarından bireylerin istihdamına yönelik olarak yürütülen "Ulaşımda, İletişimde, Hayatın İçerisinde Ben de Varım" projesi kapsamında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Yıldırım, Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında Düşler Akademisi bünyesinde down sendromlu gençlere istihdam sağlandığını anlattı. Akademi tarafından istihdam edilen Down Sendromlu çocukları da ziyaret eden Bakan Yıldırım, "Her konuda olduğu gibi bu hassas ve çok önemli konuda da üzerimize düşeni yerine getirmek için çalışıyoruz. En büyük hizmet, insana yapılan hizmettir" dedi. Down sendromlu gençlerle bir araya gelerek sohbet eden Bakan Yıldırım, gençlerle birlikte Düşler Mutfağı'na girip kurabiye yaptı, ritm atölyesinde ritm tuttu. Aile hekimi Dr. Mustafa Erdek'in 1987 yılında dünyaya gelen oğlu Tolga Erdek, down sendromlu. Tolga Erdek, 2005 yılında Özbekistan'da düzenlenen uluslararası yarışlarda gülle atma branşında dünya birinciliği, koşu branşında ise dünya ikinciliği elde etti. Aynı zamanda dansçı ve gitar çalıyor.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE
Öte yandan AK Parti Sosyal İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Faika Altunay, Dünya Down Sendromu Günü nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Toplantıda down sendromlu çocukların annelerinin anlattıkları partilileri gözyaşlarına boğdu. Gülsüm Tufan isimli vatandaş, oğlu Enes'e (15) 24 günlükken down sendromu teşhisi konduğunu belirterek "Doktorumuz bize, 'Hiçbir zaman büyümeyecek bir bebeğin olacak' dedi. Enes geç yürüdü, geç konuştu. Enes'i hep eğiterek büyüttüm"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tolga'ya büyük onur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN