Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk Organize'de 'vakıf' için ilk adım

Giriş Tarihi: 23.3.2013

İAOSB'de yapılacak meslek lisesi için 3 Nisan'daki genel kurulda vakıf yönetimi belirlenecek. Ardından, sanayicinin ara eleman sıkıntısına son verecek lisenin yapımı için kollar sıvanacak

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) Vakfı'nın ilk genel kurulu 3 Nisan ayında yapılacak. Genel kurul ile İzmirli sanayici Nedim Uysal'ın 6 milyon lira maddi desteği ile kurulması planlanan İAOSB Nedim Uysal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi için ilk adım atılmış olacak. Genel kurulda 114 vakıf kurucu mütevelli heyet üyesi oy kullanacak. Vakıf yönetim kurulunun 9 asil ve 9 yedek üyeden, denetim kurulunun da 3 asil, 3 yedek üyeden oluşacağını belirten İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, "Vakıf senedinde Yönetim Kurulu üyesi 5 ismin direk olarak Vakıf Yönetim Kurulu'nda yer alacağı hükmü var. Bu yüzden genel kurulda geri kalan 4 üye seçilecek. Yine Vakıf senedine göre İAOSB Yönetim Kurulu aynı zamanda Vakfın da başkanlık görevini yürütecek. Bu durumda vakfın ilk başkanı da ben olacağım" dedi.

İLK TARİH 3 NİSAN
Genel kurulda, Vakıf yönetiminin seçilmesinin ardından ilk icraat olarak Bölge'de kurulması planlanan meslek lisesi ile ilgili yapılacak çalışmalar başlayacak. Genel kurulun 3 Nisan Çarşamba günü yapılacağını açıklayan Uğurtaş, "O gün yeterli çoğunluğu sağlayamazsak 11 Nisan'da yeniden toplanacağız. İlk genel kurulumuz ile vakfımızın kuruluş aşamasını geçip, artık icraat safhasına geleceğiz" dedi. İAOSB'de bulunan tüm sanayicilerin vakıfa üye olmaları için çağrıda bulunan Uğurtaş, bunun için de üyelerini bir yazı ile bilgilendireceklerini söyledi. Uğurtaş, Vakfın Bölge'nin geleceği için çok önemli olduğunu vurguladı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Nedim Uysal Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin kurulması ile ilgili çalışmalarımıza hız vereceğiz. Üyelerimizle görüş alışverişinde bulunacağız. Teknik detayları görüşeceğiz. Ve hemen vakit geçirmeden çalışmalarımıza başlamak istiyoruz. Yaklaşık 14 milyon liraya mal olması beklenen lisemiz, özel lise statüsünde olacak ve tüm öğrencilerimiz burslu okuyacak. Sanayicilerimizin ara eleman sıkıntısını bu sayede gidereceğiz. Türkiye'ye de örnek olacağız."

"TARİŞ'le olan anlaşmazlık yüzünden biraz geciktik"
Tariş Pamuk Birliği'yle yaşanan arazi anlaşmazlığı nedeniyle sanayi parsellerinin satışının engellendiğini hatırlatan Uğurtaş, bu nedenle lisenin kuruluşunun bir süre geciktiğini de ifade etti. Meslek lisesini kurabilmek için finansman konusunda çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekleyen Uğurtaş, hedeflerinin 2014-2015 eğitim öğretim yılında lisenin açılması olduğunu bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk Organize'de 'vakıf' için ilk adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN