Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hangisi doğru söylüyor

DSİ, Gördes Barajı'nın suyunu İzmir'e getirecek olan ishale hattının büyük bölümünü bitirdi. Ancak İZSU, 6 yıldır arıtma tesisinin ihalesine bile çıkmadı, DSİ'yi suçladı. DSİ de İZSU'yu yalanladı

Giriş Tarihi: 23.3.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DSİ arasında 2006 yılında imzalanan protokol uyarınca DSİ Gördes Baraj Suyu'nu İzmir'e getirmek için 100 kilometrelik ishale hattını büyük ölçüde tamamlarken aradan geçen 6 yıllık sürede İZSU Genel Müdürlüğü, Bornova Kavaklıdere köyünde yapmayı planladığı arıtma tesisinin henüz ihalesine bile çıkamadı. Pprotokole imza atan taraflar topu birbirlerine attı. DSİ Bölge Müdürü Recep Özbal "Biz ishale hattını büyük ölçüde tamamladık. Bir terslikk olmazsa Haziran ayında bitmiş olacak. Belediye henüz arıtma tesisinin ihalesini bile yapamadı. Gecikme projenin hayata geçmesini geciktirecek" derken İZSU yetkilileri ise gecikmenin nedeni olarak DSİ'yi gösterdi. DSİ'nin uzun süre kendilerini oyaladığını, arıtma tesisi projesini onaylamadığını belirten İZSU yetkilileri ise; "Projesi onaylanmayan arıtma tesisinin ihalesini nasıl yapalım. DSİ bizi oyaladı. Projenin gecikme nedeni DSİ'nin arıtma tesisi projesini geç onaylaması"dediler. İzmir'in içme suyu kaynaklarının ileriki yıllarda yetersiz kalacak olması nedeniyle DSİ Genel Müdürlüğü Manisa'nın Gördes ilçesinde baraj inşa etti. Bu arada DSİ'nin o süreçte baraj suyunu İzmir'e getirecek olan 100 kilometrelik ishale hattının yapımı için kaynak ayıramayacağını açıklaması üzerine Başkan Kocaoğlu'nun talimatı ile İZSU Genel Müdürlüğü devreye girerek işbirliği teklif etti.

PROTOKOL İMZALANDI
DSİ ile İZSU Genel Müdürlüğü arasında 2006 yılında ana protokol imzalandı. Daha sonra bu protokole ek olarak Eylül 2007'de bir protokol daha imzalandı. İmzalanan protokole uyarınca 100 kilometrelik ishale hattını DSİ yaparken Bornova Kavaklıdere köyündeki içme suyu arıtma tesisini de İZSU Genel Müdürlüğü yapacaktı. İZSU'nun önerisi üzerine DSİ içme suyunu bir an önce İzmir'e ulaştırmak amacıyla projede değişiklik yaptı. Buna göre öncelikle İzmir'e içme suyu sağlayan Sarıkız kuyularının yakınından geçen 35.5 kilometrelik ishale hattı projelendirildi. Boru hattının Sarıkız kaynaklarına yaklaştığı kesimde 1.620 metre uzunluğunda bağlantı boru hattı yapan İZSU, 16.5 milyon liralık yatırımla Manisa'nın Nuriye beldesinde Sarıkız İçme Suyu Arıtma Tesisi'ni kurdu ve 2011 yılında işletmeye aldı. Böylece Gördes Suyu'nun Manisa üzerindeki boru hattı aracılığı ile Çiğli'deki Cumhuriyet Deposu'na ulaşması sağlandı. Projenin ilk etabının bitirilmesinin ardından DSİ, 118 kilometrelik hattın devamı niteliğindeki ikinci etap isale hattının yapımına başladı. Varılan anlaşma gereği DSİ ishale hattını yaparken İZSU da Bornova Kavaklıdere'de arıtma tesisi kuracaktı. Ancak İZSU şimdiye kadar bir tek çivi bile çakamadı. DSİ Bölge Müdürü Recep Özdal, projenin DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü, Bölge Müdürlüğü olarak projenin dışında olduklarını söyledi. Arıtma tesisinin projelerini İZSU Genel Müdürlüğü'nün hazırladığını DSİ'nin ise yalnızca kontrolörlüğünü yaptığını belirten Özdal; "Henüz İZSU'nun arıtma tesisi ihalesine çıkmadığını, bizim ise ishale hattını büyük ölçüde tamamladığımızı ifade ettim"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hangisi doğru söylüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN