Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımda 'İzmir' devrimi

Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ) ve İzmir Ticaret Borsası Elektronik Platformu (İZBEP), Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından hizmete açıldı

Giriş Tarihi: 23.3.2013
Türk tarımının önünü açacak olan Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ) ve İzmir Ticaret Borsası Elektronik Platformu (İZBEP), Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı tarafından hizmete açıldı. Belevi'deki lisanslı deponun kurdelesini kesen ve borsanın tarihi binasındaki elektronik platformun gongunu çalan Bakan Yazıcı, ELİDAŞ'ta ilk elektronik ürün senedi ihracını da gerçekleştirdi. Yazıcı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na ilk ürün senedi ile sembolik olarak seans çanı hediye edildi. Yazıcı da ELİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz'e lisanslı depo faaliyet izin belgesini sundu. Bakan Yazıcı, "Tarım üretimindeki avantajımızı ticaret aşamasında da kullanmalıyız. Bunun için dönüşüme ihtiyaç var. Bu dönüşüm lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsaları ile sağlanacak" dedi. Ticaret borsalarının yüzde 90'ında üretici ve tüccarın biraraya gelip, fiyatları sağlıklı şekilde belirleyeceği salonların bile olmadığını belirten Yazıcı, bu sorunun aşılması için standardı yüksek depolama sistemi ve depolardaki ürünün alım satımının ihtisaslaşmış borsalarda yapılmasının şart olduğunu söyledi. Bu sistemin üretici, sanayici, tüccar ve devlet açısından çok önemli faydalar getireceğini dile getiren Yazıcı, üreticilerin bu sistemde kazançlarını artıracağını, uygun koşullarda kredi kullanabileceğini, sağlıklı depolama imkanı bulacağını söyledi.

İLK YETKİ İZMİR'E
Bugüne kadar 12 şirketin lisanslı depo işletmesi kurmak için bakanlığa başvurduğunu açıklayan Yazıcı, bu şirketlerin 3'ünün faaliyete başladığını söyledi. ELİDAŞ sayesinde pamukta da lisanslı depoculuğun başladığını ifade eden Yazıcı, toplamda 205 bin tona ulaşan lisanslı depoculuktaki ürün miktarının yeni alınacak lisanslar ile 565 bin tona ulaşacağını açıkladı. Yazıcı, ürün borsalarının kuruluşuyla ilgili düzenlemenin Bakanlar Kurulu gündeminde olduğunu belirterek, "Bu konuda çalışmamız devam ediyor. Ürün ihtisas borsasının kurulmasına kadar yetkilendirdiğimiz borsalardan biri de İzmir Ticaret Borsası. Pamukla ilgili ilk yetkiyi İzmir'e verdik"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımda 'İzmir' devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN