Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ERTUĞRUL AYTAÇ: Mesir şölenini kaçırmayın!

Giriş Tarihi: 24.3.2013
UNESCO tarafından Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alınan Uluslararası Manisa Mesir Festivali, baharın müjdecisi Nevruz ile birlikte başladı. Görkemli bir açılış oldu. Vali Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkan Vekili Nursal Ustamehmetoğlu, Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, CHP Milletvekili Özgür Özel ve çeşitli kuruluşların temsilcileri, ellerinde Türk bayraklarıyla kortej yürüyüşünde Manisalılara eşlik etti. İlk gün Nevruz ateşinin üzerinden atlandı. Yumurtalar tokuşturuldu. Tarihi Sultan Camisi Bimarhanesi'nde 41 çeşit baharattan yapılan şifalı mesir macunu karıldı. Sıra bugün 14.30'da Sultan Camisi minare ve kubbelerinden saçılacak her derde deva macunun yenmesine geldi.

KARDEŞ ŞEHİR TEMSİLCİLERİ

Bu yıl 473'üncüsü düzenlenen Mesir Festivali dolu dolu bir program sundu, yerli ve yabancı turistlere. Bu festival için dünyanın çeşitli ülkelerinden, Çin'den, Japonya'dan davet edilen konukların yanı sıra, kardeş şehirlerin temsilcileri, büyükelçiler Manisa sokaklarında festivali kutluyor. İki gündür Manisa'da yer yerinden oynuyor. Gündüzleri çeşitli sergiler açılırken, geceleri de Kültür Bakanlığına bağlı ekiplerin dans gösterileri Manisalıları coşturuyor. Ziynet Sali ve Mustafa Ceceli konserleri çok beğenildi. Bugün festival boyu sanat etkinlikleri ve mesir yeme ve mesir tatlı yarışması, şehzadeler mehter takımının gösterisi, fener alayı ve en önemlisi gençlerin sevgilisi Murat Dalkılıç ve Hande Yener Manisalılarla buluşacak. Benim tavsiyem bugünkü mesir macunu saçım törenini kaçırmayın. Bu yıl ilk defa macun saçım töreni saat 14.30'da başlayacak.

ŞANSSIZ BAŞKAN: CENGİZ ERGÜN
Bu arada belirtmeden geçmeyeyim. Bazen şanssızlık oldu mu, oluyor. Festival için büyük mesai harcayan Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mevsimin azizliğine uğradı ve ağır grip nedeniyle festivalin ilk gün etkinliklerine katılamadı. Başkana geçmiş olusn dileklerimizi iletiyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
ERTUĞRUL AYTAÇ: Mesir şölenini kaçırmayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN