Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sırada moloz var

Giriş Tarihi: 25.3.2013

Katı atık depolama tesisi için Torbalı'daki Taşkesik mevkiinden vazgeçen Büyükşehir Belediyesi, şimdi de molozlar için buradaki taş ocaklarını düşünüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki sağlıksız yapıları dönüştürmek için iki ayrı koldan çalışma yürütürken yıkılacak olan yapılardan çıkacak milyonlarca ton moloz yığınının nereye döküleceği merak konusu oldu. Katı atık depolama tesisi için Torbalı'daki Taşkesik mevkiinden vazgeçen Büyükşehir Belediyesi, şimdi de kentsel dönüşümün ardından ortaya çıkacak olan molozları döküm için yine bu ilçedeki eski taş ocaklarını gözüne kestirdi. İlk etapta Torbalı'da Özbey ve Yeniköy'de, iki ayrı eski taş ocağı belirlendi. İki yerle ilgili ormandan tahsis işlem başlatılabilmesi için hazırlanan iki ayrı başkanlık önergesi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin onayına sunuldu. Eğer meclis onay verirse Büyükşehir Belediyesi, ön izin için Orman Bölge Müdürlüğü'ne resmi başvuru yaparak her iki alanın kendisine tahsis edilmesini isteyecek. Tahsis gerçekleşirse kent içindeki kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yapılan yıkımlardan çıkan inşaat artıkları bu iki eski taş ocağına dökülecek.

MECLİS ONAYI ŞART
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Uzundere'de 540 hektarlık alanı "riskli alan" ilan etmesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi de Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak onaya göre kent merkezindeki kentsel dönüşüm projelerini başlatmak için gün sayarken yıkılacak olan yapılardan çıkacak molozların nereye döküleceği merak konusu oldu. Kent merkezinde daha önce belirlenen 5 resmi moloz döküm alanının yetersiz kalacak olması Büyükşehir Belediyesi'ni yeni moloz döküm yerleri belirlemek zorunluluğunda bıraktı. Oluşturulan komisyon, uzun süredir yürüttüğü çalışmalar sonucunda Torbalı'da, Özbey ve Yeniköy'de iki eski taş ocağını belirledi. Özbey Köyü'ndeki alanın 79 bin metrekare, Yeniköy'deki alanın 120 bin metrekare büyüklüğünde olduğu öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sırada moloz var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN