Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyku Laboratuvarı "dalya"ya ulaştı

Giriş Tarihi: 27.3.2013

Uyku apne sendromu ve diğer uyku hastalıkları için kurulan Medical Park İzmir Hastanesi Uyku Laboratuvarı, 100. hastasını kabul etti

ÖNEMLİ BİR HASTALIK
Medical Park İzmir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tolga Öz, tıkayıcı uyku apne sendromunun sağlık sorunlarının başında geldiğini vurguladı, "Bu hastalığın görülme sıklığı toplumda yüzde 5'lere kadar çıkmaktadır" dedi, şu bilgileri verdi: "Erkek cinsiyet ve obezite en belirgin risk faktörleridir. Diğer risk faktörleri sigara içme, alkol ve sedatif kullanımı, genetik yatkınlık, ırk ve eşlik eden hastalıklar; özellikle KOAH, diyabet, nöromüsküler hastalıklar olarak sıralanabilmektedir."

TANI İÇİN UYKU TESTİ
Uyku Laboratuvarı'nda deneyimli bir ekip tarafından hastaların kontrol edildiğini belirten Öz, ekibin genellikle göğüs hastalıkları, kulak-burun-boğaz ve nöroloji hekimlerinden oluştuğunu söyledi. Uyku apne sendromu olduğu düşünülen hastaların; kesin tanı için uyku testine tabi tutulduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Tolga Öz, "Bunun için de hasta uyku laboratuvarına yatırılır. Bir dizi ölçüm, test ve takipten sonra tedaviye geçilir. Bugüne kadar hastanemizde 100 hastayı kabul etttik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyku Laboratuvarı "dalya"ya ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN