Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hızır'ın sevinci bir hafta sürdü

Giriş Tarihi: 28.3.2013

İzmir 3. İdare Mahkemesi'nin Ersu Hızır'a verdiği kademe ilerleme cezasının yürütmesini durdurma kararını, İzmir Bölge İdare Mahkemesi bozdu, Hızır'ın Genel Sekreterlik ümidi bitti

İzmir Bölge İdare Mahkemesi, İzmir 3. İdare Mahkemesi'nin Ersu Hızır'a verdiği kademe ilerleme cezasının yürütmesini durdurma kararını bozdu. Mahkemenin oy çokluğu ile aldığı karar belediye yönetiminde taşların yeniden oynayacağının da işareti olarak yorumlandı. Bir hafta önce Genel Sekreterlik kadrosunu geri kazanan Hızır, mahkemenin yalan beyanda bulunduğu gerekçesiyle aldığı bu kararla, 30 ay aradan sonra oturmak üzere olduğu koltuğu tekrar kaybetmiş oldu. Büyükşehir Belediyesi'nde Genel Sekreterlik koltuğu mücadelesinde ard arda yaşanan gelişmeler belediye bürokrasisini de şaşkına çevirdi. Belediye yönetimince görevden alınması uygulamasına karşı açtığı davaları kazanan ve bir hafta önce yeniden Genel Sekreterlik kadrosunu geri alan Ersu Hızır, henüz koltuğuna oturamadan İzmir Bölge İdare Mahkemesi'nin aldığı kararla bu hayalini gerçekleştiremedi. Mahkeme, Büyükşehir Belediyesi'nin hakkında verdiği disiplin cezasını onayladı. Hızır'ın son kararla yeniden göreve dönmesinin önünün kapandığı ileri sürüldü.

RAPORLU OLDUĞUNU BELGELEDİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, kendisi ve belediye ile ilgili bazı iddiaları akşam yemeğinde bir gazeteciye (Süleyman Gencel) anlattıklarıyla ilgili köşe yazısı üzerine başlayan yasal süreç bugüne kadar sürdü. Hızır, yemekte olduğunu reddetti. Başkan Kocaoğlu tarafından aralarında güven ilişkisi kalmadığı gereksiyle görevinden alınan Hızır daha sonra görevine geri dönmek için dava açtı. Hızır'ın kazandığı bu davayı Danıştay da onayladı. Belediye'nin görevi iade işlemi yapması beklenirken Büyükşehir Belediyesi izinsiz işe gelmediği gerekçesiyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 94. maddesinde öngörülen "mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi" hükmü doğrultusunda karar verildiği ve Hızır'ın müstafi yani istifa etmiş sayıldığını kararını uygulamaya koydu. Hızır, işe gelmediği sürede raporlu olduğunu belgeledi. Mahkeme, belediye uygulamasını iptal etti. Ardından belediye, Hızır'ın "Göreve başlatın" dilekçesini hakkında verilen disiplin kararını gerekçe göstererek uygulamadı.

HIZIR, İLK DAVAYI KAZANDI
Hızır, Genel Sekreterlik makamı önündeki son engel olan kademe ilerleme cezasını öngören disiplin kararına karşı İzmir 3. İdare Mahkemesi'nde açtığı davayı kazandı. Mahkeme, Hızır'ı haklı bularak kademe ilerleme cezasının yürütmesini durdurdu. Buna karşın İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz etti. Kadrosunu geri alan Ersu Hızır'ın koltuğuna geri dönmesi beklenirken İzmir Bölge İdare Mahkemesi'nden şok karar geldi. Mahkeme, İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararı bozdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hızır'ın sevinci bir hafta sürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN