Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alaçatı taşı Marble'da

Giriş Tarihi: 29.3.2013

Türkiye'nin en gözde yaşam merkezlerinden Alaçatı'nın simgesi haline gelen ve "Alaçatı taşı" olarak bilnen beyaz tüf taşı, her geçen yıl değerine değer katıyor

Alaçatı Taşı, dünyanın en büyük mermer fuarlarından biri olan İzmir'deki Marble-19. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda yoğun ilgi görüyor. Türkiye'nin en gözde yaşam merkezlerinden Alaçatı'nın simgesi haline gelen ve "Alaçatı Taşı" olarak bilnen "beyaz tüf taşı" her geçen yıl değerine değer katıyor. Son 6-7 yıldır büyük bir şekilde talep edilen Alaçatı Taşı'nın 1 tonu 10 lirayken, günümüzde ise bu rakam 35 liraya çıktı. Alaçatı'nın bazı bölgelerinde kullanılması zorunlu hale getirilen ve kullanıldığı ev, otel veya benzeri yapılara estetik görünüm kazandıran Alaçatı Taşı, tek bir ocaktan çıkıyor. Alaçatı Taşı'nı yeryüzüne çıkaran tek firma olan Alappietra Alaçatı Taşı Şirketi sahibi Namık Kemal Aydoğdu, taşa olan ilginin her geçen gün arttığını kaydetti. Aydoğdu, 4 yıl önce tonu 10 lira olan Alaçatı Taşı'nın günümüzde ise 35 liraya satıldığını açıkladı. Aydoğdu, "Halk arasında peynir taşı olarak adlandırılan Alaçatı Taşı, peynir ekmek gibi satılıyor" dedi.

YALITIMA DA KATKI YAPIYOR
Akçatepe mevkiinde 2000 yılından bu yana taş ocağı işlettiklerini anlatan Aydoğdu, mıcır taşının ile inşaat sektöründe, tüf taşının da yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda yapıların dış cephelerinde kullanıldığını söyledi. Bazalt dağılımlı beyaz olarak sadece Çeşme yöresinden çıkan tüf taşının aynı zamanda bölgede doğaltaş üreten tek ocağa sahip olduklarını belirten Aydoğdu, "Yalıtma katkısı ve dekoratif zenginliğini öne çıkararak tanıtımını sağlamak, sağlık ve estetik açıdan doğa ile uyumlu bu tarihi mirası korumak, Alaçatı'nın doğal ve uyumlu güzelliğini yurtiçi ve yurtdışında sunarak, ülkemize katma değer sağlamak istiyoruz" dedi. Yıllık 100 bin metrekarelik kaplama taşı, 5 bin metreküpte kırma taş üretme kapasitesine sahip olduklarını ifade eden Aydoğdu, yıllık kırma taş üretim kapasitesini 40 bin metreküpe çıkarmak için 1 milyon liralık yatırım yapacaklarını açıkladı. Aydoğdu, yatırım sonrasında 55 kişi istihdam edeceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alaçatı taşı Marble'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN