Bilgisayar korsanları işi çığrından çıkardı

Giriş Tarihi: 29.3.2013
Türkiye'nin öncü eğitim kurumlarından Tudem Yönetim Kurulu Başkanı İsa Aykanat, 19 Mart'ta şirketinin muhasebe programına bilgisayar korsonları tarafından girilerek tüm bilgilerinin çalındığını söyledi, "Sonra yaptığımız pazarlıklar neticesinde bilgileri parayla geri aldık" dedi.

EKRANDA YAZI ÇIKTI
İzmir Ticaret Odası (İTO) Meclis'inde konuşan Üye İsa Aykanat, 19 Mart 2013 günü TUDEM çalışanların bilgisayarlarından muhasebe programına erişememeleri üzerine, hemen bir inceleme yaptıklarını anlattı. Yönetici şifresinin değiştirildiğini tespit ettiklerini, ancak Tudem çalışanlarının böyle bir şifre değişikliği yapmadığının ortaya çıktığını belirten Aykanat, şunları söyledi: "Sörvıra bağlanan şifre ile sisteme yeniden giriş yapıldığında ekranda bir yazı çıktı. IP adresi verilen yazıda, 'adresle sörvıra, güvenlik taramaları sonucu açıklar tespit edilerek girilmiş, önemli dataların tamamı, yedekler, sql ve databaseler şifrelenerek yedek alınmıştır. Data ve yedeklerinizin hiçbiri silinmemiş olup, hepsi güvendedir. Eğer yedeklerinizi tekrar istiyorsanız, benimle aşağıdaki mail aracılığı ile iletişim kurunuz. Yazacağınız mailde lütfen yukarıda yazan serverinizin IP adresini de belirtiniz. (yedeklerinizin güvende kalması için serverinizde oluşturduğum YEDEKTİR SİLMEYİNİZ isimli dosyayı silmeyiniz ve yerini değiştirmeyiniz.) serveryedekleri.iletisim@ gmail.com' şeklinde ifadeler kullanıldığını gördük" dedi.

3.5 DOLAR ÖDEDİK

Yapılan incelemeler sonrasında 19 Mart'ta gece saat 02.50'de ilk girişin yapıldığını tespit ettiklerini belirten Aykanat, "Daha sonra şüpheliler işyerinde çalışanımın maili üstünden 7 bin dolar karşılığında tüm dosyaları geri yükleyeceklerini bildirdi. Kullanılamaz hale gelen sistemimizin bilgilerinei alabilmek için şüphelilerle pazarlk yaptık. Sonunda Rusya'da hesabı bulunan bir yabancıya 3 bin 500 dolar yatırarak, bilgilerimizi geri aldık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgisayar korsanları işi çığrından çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN