'da bir baş yapıt

Giriş Tarihi: 30.3.2013 17:09

'in dünya prömiyeri gerçekleşti.

Açıldığı günden itibaren pek çok sanat olayına ev sahipliği yapan Opera ve Tiyatro Sahnesi bu kez bir başyapıta ev sahipliği yaptı. Dünyanın sayılı müzik adamlarından biri olan sanatçı 'ın müziklerini yaptığı modern bale gösterisi ''in dünya prömiyeri Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi'nde yapıldı.

Yine dünyaca ünlü orkestra şefi ve Karşıyaka Filarmoni Orkestrası'nın Müzik Direktörü Gürer Aykal ile besteci Fazıl Say'ın da izlediği gösteri üst üste sergilendiği iki gecede de İzmirli sanatseverlerden yoğun ilgi gördü.

Karşıyaka Belediyesi girişimiyle sahneye konan 'Venüs ve Adonis' modern bale gösterisinin dünya prömiyeri 28 Mart Perşembe akşamı Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi'nde gerçekleşti. Biletleri günler öncesinden tükenen gösteriyi ünlü şef Gürer Aykal Karşıyaka Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çalışkan ile birlikte izledi.

SÜRPRİZ KONUK: FAZIL SAY

29 Mart Cuma akşamı ikinci kez 'perde' diyen 'Venüs ve Adonis'i seyredenler arasında ise, sürpriz bir isim vardı. Bestecisi Fazıl Say da salonu dolduran yüzlerce sanatseverle birlikte eserini izledi.

İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından sahnelenen, kareografisi Seda Ayvazoğlu'na ait olan modern balenin multi medya ve sahne tasarımı ise Zeynep Arda tarafından yapıldı.

'Venüs ve Adonis'i, 'muhteşem güzellikte' diye nitelendiren Devlet Sanatçısı, Karşıyaka Belediyesi Filarmoni Orkestrası Genel Sanat Yönetmeni Gürer Aykal, gecenin sonunda duygularını, 'Karşıyaka Belediyesi'ni böyle bir sanat eserine verdiği destek nedeniyle kutluyorum. Sanatçıların başarısı tartışılmaz. Müzikle, ışık düzeniyle, sanatçıların uyumu ve seyirciye yansıttığı duyguları ile adından çok bahsettirecek. Emeği geçenleri kutluyorum' şeklinde dile getirdi.

Fazıl Say'da gösteriyi çok etkileyici bulduğunu belirterek, sanat adına yapılan her çalışmaya desteğini sürdüreceğini söyledi.
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ın İzmir dışında olması nedeniyle katılamadığı gösteriyi izleyen Başkan Vekili Hüseyin Çalışkan da, Karşıyaka Belediyesi olarak sanata her zaman desteklerini sürdüreceklerini belirterek, 'Karşıyaka kültür- sanat kenti olma yolunda hızla ilerliyor.

Belediye olarak kazandırdığımız mekanlar kadar buralarda gerçekleştirilecek etkinliklere de destek olmaya çalışıyoruz. Sanatsever hemşerilerimizin de desteği bu konuda bizleri yüreklendiriyor. Bu gösteriye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum' şeklinde bir konuşma yaptı.

Gösteride ilk bölüm İstanbul Senfonisi müzikleri eşliğinde doğanın uyanışını canlandırıyor. İkinci sahnede dalga köpüğünden Venüs'ün doğuşu canlandırılıyor. Harem'de 1001 Gece ve Keman Konçertosu eşliğinde Venüs'ün güzelliğini keşfetmesi, eşi Ateş Tanrısı Vulca, sevgilisi Savaş tanrısı Mars ve aşık olacağı Av Tanrısı Adonis arasında ilişkilerin anlatıldığı üçüncü bölüm danslar eşliğinde sürer.

Aşık, kıskançlık, sevgi, mücadele, hırs gibi insanı etkileyen duyguların müzik ve danslarla yansıtıldığı 9 ayrı sahneden oluşan gösteri Patara müzikleri eşliğinde Adonis'in ölümü, akan kan ile sulanan topraklardan Anemon Laleleri çıkar. Gösteri doğa ve aşkın birleşimini farklı bir ritüel ile anlatır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karşıyaka'da bir baş yapıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN