Yalan haber hoş değil

Giriş Tarihi: 30.3.2013

İnciraltı'nın 1/25000'lik imar planlarının iptal edildiği açıklamalarını değerlendiren EXPO 2020 Yürütme Komitesi Başkanı Vali Kıraç, "Yapılan açıklama insafsızlık" dedi

EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı İzmir Valisi Cahit Kıraç, EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı'na yönelik 1/25000'lik imar planlarının yürütmesinin durdurulması sonrasında yapılan açıklamaları sert bir şekilde eleştirdi. Planların iptal edildiği yönündeki açıklamaları değerlendiren Kıraç, "Yürütmeyi durdurmak farklı bir şey, iptal başka bir şey. Yalan haber hoş değil. Plana itiraz edilir. Zaten o alanla ilgili bir yasal düzenlememiz var. Ama 'bu alan iptal edildi' deyip bunu da oraya (EXPO'ları düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosu) gönderirseniz hoş değil. Doğru eleştiriye her zaman açığız. Ama bizim görüşlerimiz alınmadan 'alan iptal edildi' diye yapılan açıklamalar insafsızlıktır" dedi. EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Hilton Oteli'nde ekonomi ve sağlık muhabirleri ile biraraya geldi. Toplantıya EXPO Genel Sekreteri Ergüder Can ile İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz da katıldı. EXPO 2020 adayı İzmir'in yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Cahit Kıraç, EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı'ndaki planlarının iptal edildiği ve burada EXPO yapılamayacağı şeklindeki açıklamaları eleştirdi. Kıraç, "Yürütmeyi durdurmak farklı bir şey, iptal başka bir şey. Yalan haber hoş değil. Plana itiraz edilir. Zaten o alanla ilgili bir yasal düzenlememiz var. Ama 'bu alan iptal edildi' deyip bunu da oraya (EXPO'ları düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosu) gönderirseniz hoş değil. Doğru eleştiriye her zaman açığız. Ama bizim görüşlerimiz alınmadan 'alan iptal edildi' diye yapılan açıklamalar insafsızlıktır" dedi.

"ELEŞTİRİ OLACAKTIR"
Plan iptali haberlerini Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) yetkililerinin de gördüğünü anlatan Kıraç, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi olarak BIE'ye yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdiklerini açıkladı. Vali Kıraç şöyle konuştu: "Biz burada çevre düzeni planını konsensüs ile yaptık. Kültür ve Turizm Bakanlığı 1/25000'lik planları yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderdik. Onlar da 1/1000'lik ve 1/5000'lik planları yaptı. Turizm Bakanlığı zaten alt ölçekli planlar yapılırken Yüksek Koruma Kurulu'nun görüşü alınacağı için kurul görüşü almadı. Yürütmeyi durdurma tamamen usule ilişkin bir karardır."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalan haber hoş değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN