Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bağış arazim işgal edildi'

İşadamı Çinal, 11 dönümlük arazisinin 4 dönümünü yol ve yeşil alan şartıyla belediyeye bağışladığını iddia etti, "Ancak arazim belediye tarafından amaca uygun kullanılmadı" dedi

Giriş Tarihi: 31.3.2013
İstanbullu İşadamı Ensar Çinal(52), Milas'ın en değerli yerlerinden Hisar mevkiindeki arazisinin 4 bin metrekaresini, park alanı ve yol kullanımı için bedelsiz olarak belediyeye terk etti. Belediye adına tescillenen arazinin yıllar sonra işgal edilerek sayfiye yeri yapıldığını ve kıyı şeridinin duvarlarla çevrildiğini gören iş adamı, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Değeri 10 milyon doları bulan arazinin Kemal Engin tarafından çevrilerek ticarethaneye dönüştürüldüğünü öne süren Çinal, "Ben bu araziyi işgalciler tarafından ticari faaliyet yapsınlar, haksız kazanç ve rant elde etsinler diye vermedim. CHP'li belediye ile araziyi işgal edenlerden şikayetçiyim" dedi. Bunun üzerine Çinal'ın avukatı Mustafa Demirbağ tarafından savcılığa şikayet dilekçesi verildi. Ensar Çinal, 11 dönümlük araziyi 1994'te satın aldı, daha sonra yaklaşık 4 dönümünü, park, kıyı kenarı ve yol kullanımı için bedelsiz olarak Milas Belediyesi'ne terk etti. Arazi, belediye adına tapuda tescil edildi. Yıllar sonra Milas'a giden Çinal, terk ettiği arazisinin üzerinde çay bahçesi, kamelyalar, sayfiye evi ve gecekondu vasfında binalar yapıldığını görünce şok oldu. Arazisinin tanımadığı kişiler tarafından işgal edildiğini, denize sıfır noktasında duvar örüldüğünü gören Ensar Çinal, Belediye'ye gitti. CHP'li belediye, Çinal'a hukuksuzluğun giderileceğini belirtti. Ancak aradan zaman geçmesine rağmen değişen bir şey olmadı. Geçen yıl belediyeye müracaat ettiğini belirten Çinal, "Belediye Başkanı Muhammet Tokat'la görüştüm. En son 2 hafta önce başkanla yine görüştüm. Bana gerekeni yapacaklarını ve bir hafta içinde mühürleyeceklerini söyledi. Şu ana kadar herhangi bir işlem yapılmadı. Ben belediyeye terk ettiğim arazinin kamu yararı için kullanılacağını düşünürken, usulsüz bir şekilde başkaları tarafından işgal edilerek ticarethaneye dönüştürülmesi ve belediyenin de buna göz yumması hukuka aykırıdır. Araziyi kullanan Kemal Engin ile üzerine düşen görevi yapmayan belediye başkanından şikayetçiyim. Geçtiğimiz Ağustos'ta belediyeye yaptığımız yazılı başvuruya bu alanın büfe olarak ihale ile kiraya verildiği yönünde bir yanıt geldi. Yeşil alanı nasıl ticari amaçlı kiraya veriyorlar anlamış değilim" dedi.

"Adalet duygusunu zedeler"
Milas Savcılığı'nın yanı sıra Milas Kaymakamlığı'na da şikayette bulunan Çinal'ın avukatı Demirbağ şikayet dilekçesinde, şunları yazdı: "Bu arazinin birilerine peşkeş çekilmesi, kamu vicdanını ve adalet duygusunu zedelemektedir. Müvekkilimin kamu yararına terk ettiği bu arazi, kim veya kimler tarafından hangi gerekçeyle işgal edilmiştir? Bu araziyi işgal edenlerle, belediye arasında herhangi bir ilişki var mıdır? Sonuç olarak tespit ettiğimiz Kemal Engin ile belediye yetkilileri hakkında TCK 154 maddesi gereği hakkı olmayan yere tecavüz, görevi ihmal ve imar yasasına aykırılık suçlarından işlem yapılmasını talep ediyoruz."

"Açık ihale ile kiraya verildi"
Milas Belediye Başkanı Tokat ise şu an Eskişehir'de bulunduğunu ve konuyu çok net hatırlamadığını söyledi. Araziyi belediyeye terk eden kişi ile görüştüğünü doğrulayan Tokat; "Konu benimle görüşüldü. Açık ihale olduğu için kim girerse o kiralar. Onunla ilgili müracaatları vardı. Hukuka aykırı bir durum var ise mutlaka gereği yapılmıştır"diye konuştu. Başkan Tokat, yeşil alan olarak terk edilen bir yerin ticari amaçlı olarak kiralanmasının doğru olup olmadığı yolundaki soruya ise toplantıda olduğunu gerekçe göstererek cevap vermedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bağış arazim işgal edildi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN