Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çesme'de emlak fİyatları uçtu

Çeşme'nin emlak değeri artışı 3 büyük metropolu geride bıraktı Türkiye genelinde yapılan bir araştırmaya göre; ilçedeki yıllık emlak fiyatları artışı, İstanbul ve Ankara'yı fazlasıyla solladı

Giriş Tarihi: 31.3.2013
Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlık kuruluşu Realty World'un, Türkiye çapında yaptığı araştırmaya göre; Çeşme'de konut fiyatları bir yılda yüzde 23 değer kazandı. Ülke genelindeki toplam 31 bin 240 satılık ve 12 bin 411 kiralık gayrimenkulün fiyatı incelenerek oluşturulan verilere göre, bir yıl içerisinde emlak fiyatlarında İstanbul'da ortalama yüzde 13, Ankara'da yüzde 8, İzmir'de de yüzde 10 artış meydana geldi. Türkiye'nin turizm cenneti Çeşme'deki emlak fiyatları artışı ise Türkiye'nin en büyük 3 kentinin de ortalamasını geçti, ilçesi olduğu İzmir'in artış oranını iki katından fazla oldu.

10 YILDA 40 KART ARTTI

Araştırmaya göre; İzmir'de Çeşme'den sonra en yüksek konut artışı yıllık yüzde 17 ile Güzelbahçe olurken, onu yüzde 14 ile Narlıdere izledi. Çeşme'de konutların metrekare ortalama satış fiyatı 3 bin 273 lira, kiralık evlerin metrekare fiyatı ise 161 liraya kadar çıktı. İzmir'deki ikinci değerli konutların bulunduğu Narlıdere'de konut metrekare satış fiyatı 2 bin 237 lira, Güzelbahçe'de ise 2 bin 178 lira olarak kaldı. Çeşme'de 4 dönemdir belediye başkanlığı yapan Faik Tütüncüoğlu, kendi döneminden önce ilçenin kronikleşen haftalarca kesik kalan su ile olmayan kanalizasyon altyapısı yüzünden yaşanan sıkıntıları çözdükten sonra ilçenin hızla yükseldiğini söyledi. Tütüncüoğlu, "Çeşme'de sadece geçen yıl 33.5 milyon liralık yatırım yaptık. Bu miktarın yarısından fazlası altyapıya harcandı. Yükselen emlak değerleri ve her geçen gün artan marka değerimiz ile altyapı ve turizme verdiğimiz önemin karşılığını, çalışmalarımızın meyvesini alıyoruz" diye konuştu. Türkiye genelinde ilk konut yapıldığını ardından onlardan arta kalan dar alanlara, yol ve sosyal donatı tesisleri kurulduğunu söyleyen Tütüncüoğlu, bunun yanlışlığına değindi. "Biz, Çeşme'de konutlar daha yapılmadan yol ve altyapıyı oluşturuyor; inşası tamamlanmadan spor tesisi ve park yapıyoruz" diyen Tütüncüoğlu, "Çalışmalarımız her araştırmada etkisini gösteriyor. İlçede 10 yıl önce 10 bin liraya satılan arazilerin değeri, yüzde 4 bin arttı, 400 bin lira oldu. Bu gelişmeler hem Çeşme'ye yatırım yapanların rantını hem de burada yaşayanların ekonomik gelirini artırıyor. Doğru yoldayız, çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

"TOKİ, DEĞERİ DÜŞÜRÜR" ÇEŞME'
DE 25 yıldır ilçeyi betonlaştırmak isteyenlere karşı mücadele ettiklerini hatırlatan Tütüncüoğlu, şöyle konuştu: "Çeşme'nin çok katlıya müsaade etmeyen yatay gerçekleşen yapılaşması ile artan değeri, ne kadar doğru hareket ettiğimizin göstergesidir. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) yapacağı 4 katlı, yoğunluğu izin verilenin 5 katı olan konutlar, Çeşme'deki tüm dengeleri alt üst eder. Korumak için mücadele ettiğimiz doğayı, klimayı ve kent dokusunu bozar; Çeşme'nin marka ve gayrimenkul değerini düşürür."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çesme'de emlak fİyatları uçtu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN