Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu çantada hayat var

Giriş Tarihi: 1.4.2013

Polis memuru Mustafa Yücel 'bağımlılıkla mücadele çantası' hazırladı. Düzenlediği toplantılarda da öğrencilere nesnelerle somut eğitim verdi

İzmir
Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın talimatıyla uyuşturucu illetiyle topyekün mücadele başlatan Narkotik Polisi, Türkiye'de bir ilke imza atarak bağımlılığa karşı takım çantası yaptı. İzmir polisinin 'Gülümseyen Gözler' projesi kapsamında sahnelenen 'Yaşatmak' adlı tiyatro oyununu Alper Akdeniz'le birlikte yazan polis memuru Mustafa Yücel tarafından 'bağımlılıkla mücadele takım çantası' hazırlandı. Proje kapsamında öğrencilere gösterilen 'Yaşatmak' adlı tiyatro oyununun arasında sahneye çıkan polis memuru Mustafa Yücel, çantasından çıkardığı piramitle izleyicileri şaşırttı. Yücel çantadan 2 kedi maması paketi çıkardı, öğrencilere gösterdi. Mamalardan üzerinde "Dikkat kedinizin sağlığına zararlıdır" yazılı olanın üzerinde 4 lira, diğer mamada ise 5 lira yazdığı görüldü. Yücel daha sonra öğrencilere, "Kedinize bunlardan hangisini yedirirdiniz?" diye sordu. Öğrenciler de "5 lira olanı tercih ederiz" yanıtı verdi. Bu kez Yücel, "Neden ucuzu varken pahalısını alıyorsunuz?" diye sordu. Öğrenciler "Zararlı olan mamayı kedimize vermeyiz de ondan" dedi. Bunun üzerine çantadan çıkardığı sigara paketlerini gösteren Yücel, "Sigaraların üzerinde de sağlığa zararlı olduğuna dair yazı bulunuyor. Neden bile bile sigara içiyorsunuz? Kedinizin sağlığını düşünürken, neden kendi sağlığınızı düşünmüyorsunuz?" dedi. Öğrenciler Yücel'e hak vererek sigarayı bırakacaklarını dair söz verdi.

ARKADAŞ SEÇİMİ

Daha sonra üzerinde 'zehirli su' yazan bardağı gençlere gösteren Yücel, "Bu sudan kim içmek ister?" diye sordu. Gençler hep bir ağızdan "Hiç kimse" yanıtı verdi. Suyun bir kısmını içen Yücel, "Bakın bana bir şey olmadı. Siz de içebilirsiniz. Size de bir şey olmaz" dedi. Yücel gençlere "Şimdi bu sudan içmek isteyen var mı?" diye tekrar sordu. Öğrencilerden bazıları "İçeriz" yanıtını verince Yücel, "İşte uyuşturucu satıcıları da gençleri bu şekilde kandırıyor. Uyuşturucuyu önce kendileri kullanıyorlar. Sonra da 'Bakın bize bir şey olmadı. Sen de iç, sana da bir şey olmaz. Bir kere dene, bu ötekiler gibi değil, bağımlılık yapmaz' diyerek gençleri ağlarına düşürüyorlar. Bu yalanlara kanmayın. Seçtiğiniz arkadaşlarınıza dikkat edin" diye uyardı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu çantada hayat var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN