Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Talat KIRCAN: Atatürk'ün kalbi nerede?

Giriş Tarihi: 1.4.2013
İzmir'in sanat dünyasında adından sık sık söz ettiren bir kardeşimiz var: Alper Akdeniz. Yalınayak Yayınları ile yayın yaşamına hızlı bir giriş yapan sevgili Alper; bir yandan kısa metraj, uzun metraj demeden filmler çekiyor.
Tiyatro oyunları, senaryolar yazıyor. Benimse onunla tanışıklığım şairliğinden geliyor yıllar öncesinden.
Alper son olarak sevgili Gökmen Küçüktaşdemir'in Çoban Yıldızı romanını yayınlayıp gündeme gelmişti. Şimdi de yeni bir kitabı daha İzmirli küçük okurlarla buluşturdu.
Bu kez hem yayıncı, hem yazarı olarak: Atatürk'ün Kalbi.

SEVAL ÖĞRETMENİN ÖĞRETTİĞİ
Çocuklar için yazılmış bir roman ama, laf aramızda, elime alıp kapağını açtıktan sonra, hiç bırakmadan bitirdim. Kurgu olarak ilginç bir kitap. Romanın öyküsü, Seval Öğretmen'in ilkokul 5. sınıf öğrencilerine verdiği bir dönem ödeviyle başlıyor.
Ödevin konusunu oluşturan soru ise şöyle: "Atatürk'ün kalbi nerede?" Bu soruya kimi öğrenci, "Çanakkale'de", kimi de "Anıtkabir'de" kimi "Samsun'da" kimi "İzmir'de" yanıtı veriyor. "İzmir'de yanıtı için de iyi bir yer ayırıyor, İzmirli bir yazar olarak.
Seval Öğretmen bütün yanıtları çok beğeniyor ve teşekkür ettikten sonra, gerçek yanıtı söylüyor öğrencilerine: "Sizin küçük kalpleriniz bu topraklar üstünde sallanan al bayrak altında atmaya devam ettikçe, Mustafa Kemal Atatürk yaşayacaktır. İşte o zaman Atatürk'ün kalbi, sizin kalbinizin yanında atacaktır. Sizler onun en büyük emanetinin, Cumhuriyet'in bekçiçisiniz. Sizler oldukça, bu bayrak asla gökyüzünden aşağı inmeyecek. Atatürk'ün kalbi siz çocuklar ve gençlerin yüreciğindedir."
Atatürk'ün yaşamını da yalın bir dille, kısa cümlelerle anlatan kitap, öğrenciler için tam bir tatil kitabı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Talat KIRCAN: Atatürk'ün kalbi nerede?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN