Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tütüncüoğlu: TOKİ Başbakan'a kulak ver

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, ilçeye dört katlı 1600 konut yapmak isteyen TOKİ'ye, Başbakan Erdoğan'ın sözlerini hatırlattı, "Emsali bozma, sakın Çeşme'yi saksı kent yapma" dedi

Giriş Tarihi: 2.4.2013
Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Çeşme'de emsal planını bozup, azami kat sayısını 2'den 4'e, yoğunluğu da olanın 5 katına çıkartarak konut yapmak isteyen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "emsallerle oynama" uyarısını hatırlattı. Başbakan Erdoğan'ın 30 Mart Cumartesi günü gerçekleşen "4. Yerel Yönetimler Sempozyumu"nda söylediği, "Rant için emsal planlarıyla oynamayın" uyarısına değinen Tütüncüoğlu, "Erdoğan konuşmasında, 'Metropollerin, beceriksiz ve estetik dünyası olmayan eller tarafından ölü şehirlere dönüştürüldüğü, eskiden yeşile uyumlu yapılar yapılırken, bugün saksılarda çiçek yetiştirildiğine' değindi. Biz de Çeşme'de başından beri emsali ve yeşili korumak için mücadele ediyoruz. Çeşme'de şu anki emsal planına göre, kat izni 2, yoğunluk da 0.20. Fakat TOKİ kat iznini 4, yoğunluğu 1.20 yapmak, Çeşme'yi ölü şehre dönüştürmek istiyor. Başbakanlığa bağlı olan TOKİ'nin yetkililerine sesleniyorum, Başbakan'ın sözüne kulak verin, Çeşme'yi saksı kent yapmayın" diye konuştu.

"ALLAH AŞKINA VAZGEÇİN"
Başbakan Erdoğan'ın, "Şuradan fazla bir şey elde edelim, biraz daha rant elde edelim. Onun için imarı 1.5 değil, 3'e çıkaralım. 2.5'a çıkaralım. Allah aşkına bu mantıktan vazgeçin." sözleriyle, yüzde 100 ve altındaki imar artışlarına bile tepki gösterdiğini belirten Tütüncüoğlu, "Başbakan yüzde 100'e tepki gösteriyor, bu mantıktan vazgeçin" diyor. TOKİ, Çeşme'de, imarı yüzde 100 değil, yüzde 500'e yakın artırıyor. TOKİ, tam anlamıyla Başbakan'ın, 'Allah aşkına vazgeçin' dediğini şeyi yapıyor, 'Şurada bu kadar arazimiz var. Burada emsali, 5 katına çıkartalım, daha fazla rant elde edelim daha fazla para kazanalım' diye düşünüyor" dedi.

"VAHİM BİR ÇELİŞKİ"
Tütüncüoğlu, "Görevi, kent dönüşümüne katkı sağlamak ve yoksullar için sağlıklı konut yapmak olan TOKİ'nin, kentin sağlığını bizzat bozmak istemesi, o dokuyu bizzat kendi projesiyle yok etmek istemesi çok vahim bir çelişkidir"dedi.

'ÖLÜ ŞEHİRLERE DÖNÜŞTÜ'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasında, "Bizim metropollerimiz vardı ama o metropoller beceriksiz ve estetik dünyası olmayan, estetik ruhu olmayan ellerde adeta nekropole yani ölü şehirlere dönüştü. Eskiden yeşilin içine yeşille uyumlu yapılar inşa edilirken şimdi saksılarda çiçek yetiştiriliyor" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tütüncüoğlu: TOKİ Başbakan'a kulak ver
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN