Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dostların uyarısı

Giriş Tarihi: 4.4.2013

ESİAD Başkanı Akgerman ve YİK Başkanı Çolakoğlu, İzmir'in EXPO 2020 adaylık temasının "Herkes için sağlık" olduğunu ama bu konuda hazırlanmış bir rapor bulunmadığını belirtti

Türkiye ve İzmir'in en önemli sivil toplum örgütlerinden Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Akgerman ve Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Kemal Çolakoğlu, Egeli Sabah'a hem ülke hem de İzmir'e yönelik önemli açıklamalar yaptı. Çolakoğlu ve Akgerman, terör sorununun çözümüne ilişkin de değerlendirmelerde bulundular. Torun çocukları olarak akraba olduklarını ilk kez açıklayan Akgerman ve Çolakoğlu, ESİAD'ın gelecek 20 yılına ilişkin yeni bir manifesto hazırladıklarını açıkladı. İzmir'in EXPO 2020 adaylığının önemine dikkat çeken Akgerman ve Çolakoğlu, adaylık temasının "Herkes İçin Sağlık" olduğunu ancak İzmir'in bu konuda hazırlanmış bir raporu bulunmadığına işaret ettiler. Böyle bir raporun olmayışının ciddi eksiklik olduğunu belirten Akgerman ve Çolakoğlu, "Bu yönde bir rapor hazırlamak için çalışıyoruz" dedi.

* ESİAD olarak, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i, Başbakan Erdoğan'ı, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu misafir ettiniz. Önümüzdeki süreçte yeni davetlileriniz olacak mı?
Kemal Çolakoğlu:
Sayın Kemal Derviş'i arzu ediyoruz. Kendisiyle temas halindeyiz. Kemal Derviş'in planına uygun olarak inşallah Mayıs ayı gibi olmasını bekliyoruz. Biz sayın Başbakanımızı, TBMM Başkanımızı, CHP Genel Başkanını konuk ettik. Son olarak sayın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan geldi. Şimdi de Türkiye'nin dışından, "Türkiye nasıl gözüküyor" Bunu görmek istiyoruz.
Bülent Akgerman: Bir de rahatsızlığı nedeniyle gelemeyen sayın Cumhurbaşkanımız var. Kendisiyle temaslar sürüyor. Kendisi uygun gördüğü zaman Cumhurbaşkanımızı da misafir edeceğiz. Ayrıca bizim eşlerimizle kahvaltılı sohbet toplantılarımız oluyor. Hem iş dünyası için düzenlediğimiz hem de Türkiye'nin sosyo- ekonomik, siyasi konuları hakkında bizi aydınlatan konuşmacıları davet ettiğimiz toplantılarımız oluyor. Önümüzdeki günlerde sayın Emine Ülker Tarhan'ı ağırlamayı düşünüyoruz.

* Yoğunlaştığınız konular var mı?
Bülent Akgerman:
Biz iki konu üzerinde yoğunlaşıyoruz. EXPO 2020'ye "Herkes için sağlık" temasıyla aday olan İzmir'in sağlık sektörü ile ilgili elle tutulur güncel, vizyoner herhangi bir raporu olmadığını görüyoruz. Bu konuda hiçbir şey yok. Bunun için çalışmayı kurguluyoruz. İkincisi de İZKA'nın yeniliçi, yaratıcı İzmir şehri ile ilgili İZKA'yla işbirliğinde bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. İzmir için çok uygun ve modern bir yeni kimlik olacak.

* EXPO 2020'ye yönelik sağlık raporu hazırlanması önemli bir adım olacak...
Bülent Akgerman:
İzmir'in böyle bir raporu yok. Bu rapor için ESİAD bünyesinde bir komisyon kuracağız. Raporu vakit kaybetmeden hazırlamak istiyoruz. Komisyonda ise hem tıp dünyası hem akademisyenler hemde iş dünyası temsilcilerinin olmasını istiyoruz. Sağlık ana temasında çok daha spesifik belirli bir alanı da seçebileceğimizi düşüünyorum. Mesela sadece sağlık turizmi konusuna da eğilebiliriz. Önümüzdeki günlerde bu konuyu netleştirip, bir ay içerisinde de çalışmalara başlamak istiyoruz
Kemal Çolakoğlu: EXPO 2020'yi alsakta almasakta bizim sağlık alanında ilerlememiz gerekiyor. EXPO 2015 adaylık sürecinde böyle bir rapor hazırlasaydık, İzmir şu anda çok daha farklı bir noktada olabilirdi. Bu konuda öncelikle bir envantere ihtiyacımız var. İzmir'de sağlık kuruluşu olarak, tedavi imkanları olarak neyimiz var, neyimiz yok bunu görmeliyiz. Ardından sağlık sektöründe nerelerde yoğunlaşabiliriz, belirlememiz gerekiyor. Onkoloji mi, termal tedavi mi, engelliler ile ilgili mi, organ nakli mi, bunada bakmalıyız. ESİAD'ın bu çalışması geç kalınan bir konuda önemli bir adım olacaktır. Böyle bir rapor en kötü ihtimal EXPO 2020'yi kimin kazanacağının belirleneceği 2013 yılının Kasım ayında elimizde olmalı. Oylamadan önce sempozyum için ülkemize gelecek delegelere bu raporu sunabilirsek çok daha iyi olur.

* ESİAD'ın geleceğine yönelik projeleriniz nelerdir?
Bülent Akgerman:
Biz sadece 2013 veya 2015 değil, ESİAD'ın önümüzdeki 15-20 yılını kurgulayan bir manifestoyu, yol haritasını tamamlamak üzereyiz. Tüm üyelerimizden katkılar alındı. Stratejik planımızı tamamlama aşamasına gelindi. Bundan sonraki dönemlerde yönetim kurullarının önlerinde bir plan olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dostların uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN