Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakın

Kampçılığın en önemli kuralı doğaya saygılı olmak ve çevreye en az zararı vermektir

Giriş Tarihi: 4.4.2013
Kampçılık zorlukları olsa da zevkli bir uğraştır. Bir kampı iyi bir kampa dönüştüren ise rahat bir çadır, sıcak bir uyku tulumu ve enerji yiyeceklerdir Kampçılığın en önemli kuralı doğaya saygı duymaktır. Doğayı koruma karşısında bizim rahatımız ikinci planda kalmaktadır. Kamp yaparken her zaman göz önünde tutmamız gereken kural çevreye en az zararı vermektir. Kamp yeri seçimi çok önemlidir. Bunlardan ülkemizde en az önemsenen etken kamp yerinin doğaya verdiği zarardır. Unutulmamalıdır ki bizler doğanın misafirleriyiz ve konforumuz her zaman doğayı korumaktan sonra gelmelidir.

MUTLAKA BİLGİ VERİN

Kamp yapacağınız yerin yakınında köy veya yerleşim birimi varsa muhtar ya da jandarmaya haber vererek izin almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca gideceğiniz bölgede kamp kurma ve ateş yakma yasağı olup olmadığını öğrenin. Ayrıca Milli Parklar Şefliği ya da bölgeden sorumlu orman işletmesini arayıp bilgi vermenizde fayda var. Çadırınızı olabildiğince kamp alanı olarak belirlenmiş yerlere kurun. Çadırınızı çevrede keşif yaparak tehlikelerden uzak , en uygun yere kurun, mümkünse hava kararmadan kurma işlemini bitirin.

SUDAN UZAKTA OLMALI

Dağlar, kar eridiğinde bırakılan bütün izleri sileceği için ideal kamp yeridir. Düz kayalar bırakacağımız izlerden en az etkilenen yerlerden biridir. Kum ya da toprak ise en uygun alandır. Ormandan yukarıdaki çayırlık alanlar ve bitki barındıran alanlarda çadır kurulduğunda, buradaki çayır ve bitkilerin çok kısa bir büyüme dönemleri olduğu dikkate alınarak çadırın yeri sık sık değiştirilmelidir. Su kenarlarındaki bitkiler hassastır. Kamp yerlerinin çoğu da su kaynaklarının ve durgun sularının yakınında yer almaktadır. En uygun olanı su kaynağının en az 50 metre ötesinde çadır kurmaktır.

İKİNCİ BÖLÜM KAMPTA YEMEK
Denizli Beyağaç-Karagöl'deki iki günlük kampımız süresince (Akşam-sabah-öğle) olmak üzere üç öğün yemek yenilecek. Üç kişiyiz ve kamp alışverişimizi bu gereksinime göre yapıyoruz. Sabah kahvaltımızda kızarmış ekmek , üzerine nane serpilmiş ve domates doğranmış zeytinyağı, peynir ve zeytin vardı. Öğle ve akşam yemeklerimiz ise yağda kızartılmış patates, özel harçla daha lezzetli hale getirilmiş, odun ateşinde pişirilmiş ızgara köfte, domates salatası, helva/yoğurt karışımı özel bir mezeden oluştu.Patates ve domatesleri ben doğradım, Işık köfteleri hazırladı, Aykut sofra düzeni ile ilgilendi, üçümüz kızartmayı hallettik. Her kamp yemeği gibi kamp ateşinin yanıbaşında yenilen bu kamp yemeğinin lezzetine de doyamadık.

SIK SIK YER DEĞİŞTİRİN
Ormandan yukarıdaki çayırlık alanlar ve bitki barındıran alanlarda çadır kurulduğunda, buradaki çayır ve bitkilerin çok kısa bir büyüme dönemleri olduğu dikkate alınarak çadırın yeri sık sık değiştirilmelidir. Seçilen kamp yeri eğer olabilirse rüzgardan en az etkilenecek bir noktada kurulmuş olmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN