Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıkçı şiddet yüzünden 17 Nisan'da iş bırakacak

Şiddete uğrayan 2 doktora destek için İzmir'e gelen TTB Başkanı Aktan, Gaziantep'te hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Aslan'ın ölüm yıldönümünde iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı

Giriş Tarihi: 4.4.2013
Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Özdemir Aktan, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi'nde hasta yakını tarafından darp edilen asistan doktorlara destek vermek amacıyla İzmir'e geldi. Başkan Aktan, Gaziantep'te hasta yakınları tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın ölüm yıldönümü olan 17 Nisan'da sağlıkçıların şiddeti protesto etmek için iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı. CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, TTB, İzmir Aile Hekimleri Derneği İzmir Temsilciliği ve SES yetkilileri geçtiğimiz hafta iki asistan doktorun darp edildiği DEÜ Hastanesi bahçesi önünde ortak açıklama yaptı.

"ARTIK BUNA BİR SON VERİLSİN"
TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Özdemir Aktan, her gün Türkiye'nin her yerinden onlarca şiddet haberi aldıklarını belirterek, "Sağlık hizmeti karşılıklı sevgi ve saygı olmazsa olmaz. Biz hekimler, sağlık çalışanları ve hastalar karşılıklı sevgi, saygı ve güven ortamını tekrar oluşturmalıyız. Aksi halde iyi bir sağlık sisteminden bahsetmek sözkonusu bile olamayacaktır. Çünkü bugün burada darp edilen nöroloji asistanlarının yanında olduğumuzu hissettirmek için geldik. Tüm DEÜ Hastanesi çalışanlarının onurlu duruşunu tebrik etmek için geldik" dedi. TTB olarak Sağlıktaki Şiddeti Araştırma Komisyonu üyeleri ve Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nu ziyaret ettiklerini belirten Aktan, "Maalesef ortada hiçbir şey yok. Son olarak sayın Bakan ve komisyon üyelerine mektup yazarak, bu şiddete dur demenin zamanının geldiğini hatırlattık. Ama bu çağrılarımızın hiçbirine yanıt almış değiliz. Yapılacak tek şey var. Emeğimizden gelen gücümüzü daha belirgin bir şekilde göstermek. Bunun için, Dr. Ersin Arslan'ın öldürüğü gün olan 17 Nisan'da iş bırakma eylemi yapacağız. Yöneticiler yasayı bir an önce çıkarıp uygulamaya koymalı. Yöneticilerin de söylemlerini değiştirmeleri gerekiyor" dedi. Alaattin Yüksel de, en çok şiddet olayının sağlık iş kolunda yaşandığını ve buna bir son verilmesi gerektiğini söyledi. İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Murat Bolat da, sağlık çalışanlarının şehitler vererek ilerlediklerini söyledi, "Sağlıkçılara savaş mı açıldı? Sağlık bir haktır. Ama sağlık suistimal ve sömürü sebebi değildir. Şiddete dur deme zamanı geldi. 17 Nisan'da hepinizi göreve çağırıyorum" dedi.

İKİ ASİSTAN DARP EDİLMİŞTİ
Geçtiğimiz hafta DEÜ Hastanesi Nöroloji Servisi'nde, Çorum'dan geldiği öğrenilen ve bölümde tedavi gören 70 yaşındaki ALS hastası N.T'nin kalbi durdu. Doktorların yaklaşık 45 dakikalık müdahalesine karşın yaşlı kadın kurtarılamadı. Annesinin öldüğünü öğrenen U.T. (41), bölümde çalışan asistan doktorlar Nazanin Hassanzadeh ve Anıl Gürkan'a saldırıp darp etti. İki doktor da 4 günlük rapor aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıkçı şiddet yüzünden 17 Nisan'da iş bırakacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN