DOESEF yarışması "Doğanata" anısına

Giriş Tarihi: 7.4.2013
Türkiye Liselerarası Proje Yarışması'nın ikincisi İzmir'de başlıyor. Kısa Adı DOESEF (Doğanata Education Science, Energy Engineering, Project Fair) olan Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı, İzmir Üniversitesi ve İzmir Özel Fatih Koleji tarafından düzenlenen yarışma bu yıl kısa süre önce kaybettiğimiz duayen eğitimci ve işadamı Necdet Doğanata anısına yapılacak. Türkiye'nin dört bir yanından başvuran 106 projenin sergilenmeye değer bulunduğu proje yarışması basın toplantısı İzmir Özel Fatih Koleji'nde düzenlendi. Toplantıya İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı, İzmir Özel Fatih Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Doğanata, İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, İzmir Özel Fatih Koleji Projeler'den Sorumlu Müdür Yardımcısı ve DOESEF Koordinatörü Ümit Karademir, okul müdürleri ve yöneticiler katıldı.

İSRAF LÜKSÜ YOK
DOESEF'in bu yıl merhum duayen eğitimci ve işadamı Necdet Doğanata anısına yapılacağını kaydeden Ali Rıza Doğanata, "48 yılda eğitim kurumlarımızın Türkiye'de saygın ve öncü bir yere gelmesinde başrol oynayan Necdet Doğanata, ülkemizin en korkunç israfının beyin israfı, gençlerimizin israfı olduğunu söylerdi. Böyle bir lüksümüz olamaz. Çünkü gençlerimiz ülkemizin geleceği ve yarınlarımızın güvencesidir diyordu. Yetenekli araştırmacı gençlerimizin önünü açmak, onları motive etmek ve ödüllendirmek başlıca hedefimizdir" diye konuştu.

106 PROJE ÖNEMLİ

43 ilden 400'ün üzerinde projenin yarışmaya başvurduğunu, 106'sının ise sergilenmeye değer bulunduğunu konuşmasında ifade eden DOESEF Koordinatörü Ümit Karademir ise "Öğrencilerin kendi merak ettikleri konulardan yola çıkarak, ürettikleri fikirlerini geliştirip projelendirirken; akademik düzeyde bilgi almalarını, laboratuvarları kullanmalarını, ürünlerini hayata geçirmelerini sağlamak olan İzmir'in bu ulusal ve çok önemli yarışması uluslararası bir boyuta ulaşmıştır" dedi. Karademir, Ege, Dokuz Eylül, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan jürinin seçtiği projelerin 10-13 Nisan'da İzmir Özel Fatih Koleji'nde sergileneceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DOESEF yarışması "Doğanata" anısına
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN