Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci dalga

Giriş Tarihi: 7.4.2013

Kentsel dönüşümde ilk yıkım 5 Ekim'de gerçekleşmişti. İkincisi de dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde beş kentte yapıldı

İstanbul, Diyarbakır, Sakarya, Rize ve İzmir olmak üzere, dün 5 kentte yıkım vardı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'dan canlı bağlantı ile katıldığı yıkım töreninde, Bostanlı'daki beş katlı bina risk analizi yapıldıktan sonra yerle bir edildi. İlk adımı 5 Ekim'de 35 ilde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapılmıştı. Kentsel dönüşümün ikinci dalgasında, İstanbul'da biri Bayrampaşa olmak üzere üç bölge ile Diyarbakır, Sakarya, İzmir ve Rize'de aynı anda yıkımlar yapıldı. İzmir'de ilk yıkımda Gaziemir'deki Hava Lojmanları'nın ardından bu kez Karşıyaka'da 5 katlı bir bina risk analizi yapıldıktan sonra yıkıldı. Başbakan Erdoğan'ın İstanbul'dan canlı bağlantı yaptığı yıkım törenine İzmir Valisi Cahit Kıraç, AK Parti İzmir Milletvekilleri Aydın Şengül, Nesrin Ulema, Çevre Şehircilik İl Müdürü Ata Erpolat ile AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ve çok sayıda bürokrat ve kamu kurum temsilcileri katıldı. İzmir'deki ilk yıkımda kamu lojmanları yıkılırken ilk kez özel şahsa ait bir bina da kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı.

KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

Karşıyaka Bostan'lıdaki binanın yıkımında konuşan Vali Kıraç, kentlerin toplumların yaşam alanları olduğunu, bu yüzden her kentin bir ruhu bulunduğunu dile getirdi. Hükümetin çıkardığı kentsel dönüşüm yasası ile vatandaşın mağdur edilmeden daha sağlam, modern ve sağlıklı yapılara kavuşacağını vurgulayan Kıraç, yerel yönetimler ve Bakanlığın işbirliği ile bu dönüşümün kısa sürede tamamlanacağını kaydetti. AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül de 5 Ekim'de başlayan kentsel dönüşüm yıkımlarında kamu binalarından sonra özel şahsa ait binaların da yıkılmasının önemli bir gelişme olduğuna dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci dalga
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN