Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşümde herkes hakkı neyse alacak

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Erpolat, Egeli Sabah'ın geleneksel, "Sabah Kahvesi"ne konuk oldu, kentsel dönüşüm hakkında merak edilenlere yanıt verdi, "Hiç kimse hak kaybına uğramayacak" dedi

Giriş Tarihi: 8.4.2013
İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ata Erpolat ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Erkan Yaşacan, ile birlikte Sabah Kahvemize konuk oldu. Erpolat, kentsel dönüşümün sadece kent merkezlerini değil, köyleri de kapsadığını vurguladı, "Çok yakın zamanda İzmir'de bir köyde kentsel dönüşümün startını vereceğiz" dedi.
Kentsel dönüşüm için vatandaşın kafasında hep bir soru işareti var. Dönüşüm tam olarak ne getiriyor?
- Bir bilgi kirliliği oluştu. Kentsel dönüşüm riskli binaların, depreme karşı güçsüz binaların ya da çarpık kentleşme ile yapılmış salaş binaların yıkılarak yerine modern, kente yakışan ve daha sağlam binaların yapılması demektir. Çıkarılan yasa bu süreci başlatmıştır. Bu kanunda gönüllülük esastır. Yani, bölge eğer riskli alan ilan edilmemişsi, istemeyen hiç kimsenin binası yıkılmayacaktır. İzmir'de risk analizi lisansı olan 12 firma var. Binasının riskli olduğunu düşünenler bunlara ya da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, belediyelere başvurabilir. Vatandaş başvurduktan sonra risk analizi yapılan bina eğer deprem riski taşıyorsa alınan analiz sonucunu bize teslim ediyorlar. Biz de dosyayı inceliyoruz ve birkaç gün içinde Tapu Müdürlüğüne "Bu bina risklidir" diye bilgi veriyoruz. Onlar da tapuya şerh koyuyor. Bu sayede riskli binanın olası satışında da vatandaşın mağdur edilmesini önlemiş oluyoruz. Tapuya 'riskli bina' şerhi koyduktan sonra 60 gün içinde bu binanın yıkılması için mülk sahiplerine tebligat yapıyoruz. Eğer bina sahipleri yıkmazsa, bu kez belediyeye çağrıda bulunuyoruz. Belediye de yıkmazsa iş başa düşüyor. Binanın riskli olduğu tespit edilmişse mutlaka yıkılacak.
İzmir Bostanlı'da yan yatan binalar var. Bunlar ne olacak?
- O 9 bina yıllardır böyle. Ufak bir depremde yıkılma tehlikeleri var. Bizim bu binaları yıkma yetkimiz yok. Binaların bulunduğu alan riskli alan ilan edilirse o zaman hepsini yıkabiliriz. 10 gün önce de Kentsel Dönüşüm Genel Müdürümüz İzmir'e geldiğinde Bostanlı'ya götürdüm ve bu binaları gösterdim. Bana "Belediye ile görüşün eğer belediye burasını riskli alan ilan etmezse, biz resen burasını riskli alan ilan edelim" dedi.
BOSTANLI ÖRNEĞİ

Riskli alanı belirlemek sadece sizin yetkiniz de mi?
- Bir sivil toplum kuruluşu 15 hektardan az olmamak kaydıyla, bir alanın riskli alan olarak belirlenmesi için bize teklifte bulunursa, biz de bunu Bakanlığa sunup, burasını riskli alan ilan edebiliriz. Ya da belediyeler teklif edebilir. Ama Bostanlı'da aciliyet var. Buradaki binaların zemininin 50-60 metresi alüvyon ve kum karışımı. Temel beton bile çürümüş, demir diye bir şey almamış. Binalar bir metre aşağı çökmüş. Bunu vatandaşlar fark etmiyor ama böyle.
Risk analizinin maliyeti ne?
- Daire başına 300-400 lira arasında değişiyor. Parası olmayana kredi desteği var. Faizinin bir kısmını karşılıyoruz. Evi yıkılana da 18 ay kira yardımı yapıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşümde herkes hakkı neyse alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN