Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: Down sendromlulara hizmet

Giriş Tarihi: 8.4.2013
Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi yine sosyal sorumluluk adına muhteşem bir projeye el attı. Hayran kalmıştım fakülte dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal'ın heyacanına. Hiç haksız değilmişim anlaşılan. Down sendromlu yavrularımıza yapacakları hizmet gerçekten takdire şayan. Bu canayakın yavrular sağlık hizmetinin en kalitesini alacaklar. Hiçbir kişi dünyaya istida vererek gelmiyor. Nasıl doğacağını, kaşını, gözünü, beyinsel donanımını da hesaplayarak göz açmıyor. Hepsi bizim çocuklarımız. El ele her zorluk aşılır. Yeter ki mangal gibi yürek olsun. Sevgili okurlarım her sosyal sorumluluk projesinde birlikte olmayı dilerim. Sevgiyle kalın. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan down sendromlu gençlerin 'İyilik Polisleri' olması yönündeki projesine destek verdi. Down sendromlu çocuklara sağlıklı beslenme, hijyen, ağız ve diş sağlığı eğitimi verilmesi için girişimde bulunan üniversite, bu konuda ilk toplantısı düzenledi.Down sendromlu çocukların eğitimi için düzenlenen toplantıya İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı-Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve Engelsiz Üniversite Birim Sorumlusu Prof.Dr. Tancan Uysal, İzmir İl Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Aral, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi ve Engelsiz Üniversite Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Hatice Yıldırım Sarı, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Dilek Bural, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Yardımcısı Gökhan Emiroğlu, Down Sendromu Dernek Başkanı Sami Altunel ve polis okulu öğrencileri ile Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personeli katıldı.

"MUTLULUK VERİCİ
Down sendromlu çocuklar ilk sağlık eğitimini ve kontrolünü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde aldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi olarak bu projeye destek oldukları için büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Prof. Dr. Uysal, "Bu projede toplum destekli polislik şube müdürlüğümüz bize bu projeyi anlattıklarında çok memnun olduk. Bu projede bizimde yer alabileceğimizi düşündük, çünkü aktif olarak işleyen çok iyi hizmet ağımız var. Ağız, diş, sağlık hizmetini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Down sendromlu çocuklarımızın hem diş muayenelerini yapmak hem onlara bir küçük de olsa fırça macun hediye edip onların farkındalıklarını arttırmak istedik. Ön muayenelerini yaptıktan sonra takip eden süreçte tedavilerini yapmak bakımından da onlara kapılarımızı açtık. Bugün bu proje ile ilgili fakültemizde onları ağırlıyor ve ilk muayenelerini yapıyoruz. Kendilerine nasıl dişlerini fırçalayacağın anlatıyor, ailelerini bilgilendiriyoruz. Bu bakımdan, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi olarak bu projeye olumlu destek olmaya çabalıyoruz" diye konuştu.

MUAYENE EDİLDİLER
Ulusal Down Sendromu Derneği Başkanı Sami Altunel ise Türkiye'de bu kapsamda bir eğitim çalışması yapılmadığını söyledi. Katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Galip Akhan'a teşekkür eden Altunel, "Türkiye'de yaklaşık 100 bin Down sendromlu var. Amacımız onları hayatın içine taşımak, toplumla kaynaşmalarını sağlamak. İyilik polisleri projemizle bunun bir adımını atıyoruz, devamı gelecek" dedi. Proje kapsamında Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi ve Engelsiz Üniversite Koordinatörü Yard. Doç. Dr. Hatice Yıldırım Sarı tarafından 'İyilik Polisleri 'ne sağlıklı yaşam konusu dersi verildi.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Down sendromlulara hizmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN