'Denize girmek engellenemez'

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Kıyılarda da ciddi sorunlar var. Örneğin insanlar denize ayağını sokamıyor...
Hiç kimse, sahilde hiçbir vatandaşın yürümesine, denize girmesine engel olamaz. Bu direk anayasal bir suçtur. Böyle bir şey olduğunda direkt olarak kaymakamlığa, jandarma'ya veyahut bize haber versinler. İsteyen herkes denizden, kumsaldan yararlanabilir. Ahşap iskeleler olsa bile buradan denize girmenize kimse karışamaz. Kumsallar şemsiye şezlonglarla dolmuş durumda. Bakıyorsunuz çoğu boş. Bunu da yapamazlar. Kumsalı işgal edemezler. Belediyeler buraları ihale ediyor, tamam ama nasıl ihale ediliyor; "Sen burayı işleteceksin ama burada stok yapacaksın. İsteyen olursa şezlong ve şemsiye vereceksin" diye. Ama sahile serip de beklemek yanlış. Kıyı kanununa aykırıdır.

DENETİMLER YOĞUN

Çevre kirliliğini önleme adına denetimler yapıyor musunuz?
Çok ciddi denetimler yapıyoruz. Önemli birkaç tane ceza da kestik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak İzmir'de denetim oranımız geçen yılın ocak ayı ile bu yılın ocak ayı arasında yüzde 420 fark var. Denetimi bu kadar çok artırdık. Bir o kadar da cezalar arttı. Bu denetimler sadece Gediz ya da Küçük Menderes değil her alanı kapsıyor.

Naylon poşet kullanımını azaltmak adına Bakanlığın aldığı çalışmalarda son durum nedir?
Naylon poşetle paralı satılması lazım. Ya da doğada geri dönüşümü çok kolay malzemelerden yapılmış poşetler var onlar kullanılabilir.. Bakanlığımızın paralı satılması noktasında çok ciddi çalışmalar var ve yakın zamanda bunun yönetmeliği çıkacak. bundan böyle pazardan mankete, fırından bakkala her yerde naylon poşet paralı olacak, kullanım azalacak, doğa daha az kirlenecek. Bizim görev alanımıza giren bir aşka konu da görüntü. İlk önce çanak antenlere el attık, şimdi de tabelalarla ilgili bir çalışmamız var. Bunun da yakında yönetmeliği çıkacak. Artık herkes kafasına göre tabela asmayacak. Bu yönetmeliği uygulama işi de belediyelere verilecek. Bu yönetmelikten sonra fazla gözü yormayan, daha şık ve görüntü açısından güzel tabelalar asılacak.

Çeşme'ye toplu konut yapımına nasıl bakıyorsunuz?
Bana göre olması gereken bir konu. Çeşme turizm beldesi ama sonuçta bir ilçe. Burada da yaşayan insanlar ucuz konutta oturmak isteyebilirler. İmar planını bakanlık olarak biz yaptık. Bunun dışındaki süreç tamamen TOKİ'nin elinde.

'SAHİLLERDE SAAT 24.00'TEN SONRA MÜZİK ÇALINAMAZ'
Aya Yorgi Koyu'ndaki işletmeciler ile bölgede yaşayan Çelebi ailesi arasında yıllardır gürültü tartışmaları yaşanıyor. Bu sorunun çözümü için ne yapacaksınız?
Yönetmelik maddeleri hükümleri neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Biz burada konut sahibi aileyi de, işletmecileri de tanımıyoruz. Ben bu bölgenin bütünsel bir plan yapılması gerektiğinde fayda olduğunu düşünüyorum. Herkese eşit mesafede yaklaşan bir plan olmalı. Gerek sahilde gerek kara kısmında bunu yapmak gerekiyor. Bir sahil düzenlemesine de ihtiyaç var. Biz bu çalışmayı başlattık ama mülk sahiplerinden böyle bir talep de gelmeycine biraz duraksadık. Buraları doğal sit alanı. Bura da resen bir plan çalışması başlatabiliriz. Doğal sit alanlarıyla ilgili her türlü imar planı yapma yetkisi bizde. Daha düzenli planlı bir hale gelmiş olacak. Kapalı alanlar vereceğiz. Müzik yapılacaksa bile bunu kapalı alanda yapmak zorundadır. Açık alanda müzik yayını yapmak saat 24.00'ten sonra yasaktır. Bize şikayet gelirse, gerekenler neyse yapacağız. Yönetmelik neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Saat 24.00'ten sonra müzik yayını yapılamaz. Eğer yapılırsa 20 bin lira para cezası var. Bunu da üç kez yaptıktan sonra o işletme kapatma cezasına çarptırılıyor.

Sokak düğünlerinin de yasaklanacağı iddia ediliyordu...
Büyükşehir sınırları içinde gürültü konusunda yetki devri yaptık. Bize şikayet geldiğinde ya büyükşehire ya da ilçe belediyesine bildiriyoruz. Bu yerel seçimlerden sonra Çeşme de büyükşehir sınırları içinde kalacak ve o zaman Aya Yorgi Koyu ile ilgili sorunla Büyükşehir Belediyesi ilgilenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Denize girmek engellenemez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN