'da temiz ve sağlıklı su için yatırımlar sürüyor

Giriş Tarihi: 10.4.2013 15:36

'da içme suyu şebekesi yenileniyor.Başkan Oğuz, çalışmalar bittiğinde kentin temiz ve sağlıklı suya kavuşacağını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İZSU) 'da 6 ay önce başladığı içme suyu hatları yenileme çalışmaları, büyük bir hızla sürüyor. Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, çalışmaların planlanan takvimde sürdüğünü belirterek, "Şebeke yenilenirken vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları biliyorum. Ancak bu çalışmalar bittiğinde Aliağa uzun yıllar kesintisiz, sağlıklı ve temiz su içecek. vatandaşlarımdan bu sırada bize anlayış ve sabır göstermelerini rica ediyorum" dedi.

İZSU, Aliağa kent merkezinde 54 kilometrelik branşman (şebeke ile ev arasındaki hat) hattı ile 165 kilometrelik iletim ve terfi şebekesi döşüyor. 6 ay önce İZSU ve Aliağa Belediyesi işbirliğinde başlayan çalışmalar 2 yılda tamamlanacak. Çalışmalar kapsamında kent merkezinde bulunan Siteler Mahallesi TOKİ bölgesi ve Gecekondu Önleme Bölgesi'nde içme suyu hattı yenileme çalışmaları ve kanalizasyon baca bağlantıları tamamlandı. Branşman bağlantılarının ardından İzmir Büyükşehir tarafından meteorolojik koşulların uygun olduğu en kısa sürede asfaltlama çalışmaları başlayacak.

ÇALIŞMALAR ATATÜRK CADDESİ'NDE SÜRÜYOR

Aliağa'nın gelecek 30-40 yılına hizmet edecek olan yeni içme suyu hat çalışmaları kentin ikinci ana arteri olan Atatürk Caddesi'nde sürüyor. Aliağa Belediye başkanı Turgut Oğuz, Atatürk Caddesi'ndeki çalışmaları inceledi. Atatürk Caddesi'nde halen içme suyu hattı çalışmaları ile bina kanalizasyon baca bağlantıları eşgüdümlü olarak devam ediyor. Bu çalışmaların ardından cadde asfaltlanarak hizmete açılacak.

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, 4 yılda kentin kronikleşmiş bir çok altyapı sorununu çözdüklerini belirterek, şöyle konuştu: "Altyapı çok zor bir iş. Altyapı çalışması yaparken vatandaşımız da caddesinde, sokağında geçici sıkıntı yaşıyor. Ancak biz tüm çalışmaları koordineli yaparak bu sıkıntının mümkün olduğu kadar kısa yaşanmasına dikkat ediyoruz. Bu sıkıntılar kısa sürede bitecek ve vatandaşımız rahat edecek."

"ELEŞTİRİYİ GÖZE ALARAK ALTYAPIYA BAŞLADIK"
Altyapı işlerinin kent içlerinde her zaman sıkıntı yarattığını bu yüzden belediye başkanlarının bu çalışmaları yapmaktan kaçındığını anlatan Başkan Oğuz, sözlerine şöyle devam etti: "Ancak Aliağa Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bizler tüm sıkıntıları ve eleştirileri göze alarak kentimizin altyapısını yenilemeye karar verdik.

Kentin gelişmesi ve insan sağlığını koruyucu yeni teknolojileri düşünerek 165 km'lik su şebekesini yenilemeye başladık. 30 yıldır cesaret edilmeyen altyapı çalışmasını bitirerek kentin en büyük sorunlarından birini çözeceğiz."

"ALİAĞA'YI YENİLİYORUZ"
Devam eden altyapı çalışmalarıyla kentin yenilendiğine dikkat çeken Oğuz şunları söyledi: "Altyapı çalışmalarımız, Siteler Mahallesi'nin ardından Kazım Dirik Mahallesi'nde devam ediyor. Çalışmalar da yüzde 70 civarında tamamlandı. İçme suyu ve kanalizasyon baca bağlantılarını koordineli olarak yapılan ve asfaltlanan cadde ve sokaklar halkın kullanımına sunulacak."

Çalışmaların altyapıdan yararlanan ilgili kurumlarla eş güdümlü yapıldığını sözlerine ekleyen Başkan Oğuz, "Sokaklarımızı bir kez kazarak tüm altyapıyı bitiriyoruz. İçme suyu ve kanalizasyon bağlantılarının ardından yolları asfaltlayıp kaldırımları yeniden düzenleyeceğiz.

Kaldırım çalışmaları kapsamında Atatürk Caddesi'nin elektrik sisteminin yer altına alınması konusunda TEDAŞ ile görüşüyoruz. Atatürk Caddesi, çalışmalar tamamlandığında Adına yakışır bir görünüme bürünecek" diye konuştu.

İZSU'DAN ALİAĞA'YA 25 MİLYONLUK YATIRIM

Aliağa'daki içme suyu şebekesi yenileme çalımları ile, İZSU Genel Müdürlüğü'nün 2007 ile 2012 yılları arasında bu ilçede gerçekleştirdiği yatırım tutarının ise 25 milyon 582 bin liraya ulaştığı kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aliağa'da temiz ve sağlıklı su için yatırımlar sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN