Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizi izlemeyi sürdürün

Giriş Tarihi: 10.4.2013

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, 35 firmanın katıldığı proje ile ayakkabı sektörüne 2 milyon doların üzerinde destek vereceklerini açıkladı

İzmir Ticaret Odası, Ekonomi Bakanlığı'nın başlattığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesini Desteklenmesi Projesi (URGEP) kapsamında odada ayakkabı sektörü ile biraraya geldi. 35 firmanın katıldığı proje ile ayakkabı sektörüne 2 milyon doların üzerinde destek vereceklerini açıklayan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Hiç ihracat yapmayan üyelerimizi ihracata başlatmak istiyoruz. Yapanların da pazarını büyüteceğiz. 6 sektörde toplam 12 milyon doları aşan bütçesi olan bir ihracat projesi bu. 'İTO ne yapıyor' diyenlere bu bir cevaptır. Çamur atacaklarına bizi izlesinler, ne yaptığımızı görsünler" dedi. URGEP kapsamında plastik, kuyumculuk, gelinlik, ayakkabıcılık sektöründe projelerin yürüdüğünü belirten Demirtaş, plastik ve kuyumculukta eğitim ve danışmanlık aşamasına geçildiğini, gelinlik sektöründe Bakanlığa gönderdikleri projenin onaylandığını açıkladı. Kozmetik sektörünün hazırlıklarına başladıklarını belirten Demirtaş, bir ay içinde başvuru yapacaklarını söyledi. Altıncı proje olan mobilyada ise Ege İhracatçı Birlikleri ile ortaklık yaptıklarını ifade eden Demirtaş, "Türkiye genelinde 130 proje yürütülüyor ancak 6 proje birden yürüten tek kurumuz" diye konuştu.

ALIM HEYETİ GELECEK

Ayakkabıcılık sektörünün 35 katılımcı firma ile en yoğun katılım gösteren sektör olduğuna işaret eden Demirtaş, "İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin işbirliği ile eğitim ve danışmanlık konuları belirlendi. Eğitimlerin bitirilmesinden sonraki aşama ise yurtdışı ziyaret ve alım heyeti organizasyonu. İki yıl içinde 5 yurtdışı ziyaret ve 10 alım heyeti organizasyonu planlıyoruz. Ayakkabıcılık ile ilgili dünyanın en önemli fuarlarına katılacaksınız. Sizleri ürünleriniz ile ilgilenen ithalatçı firmalar ile buluşturarak, iş görüşmeleri yapmanızı sağlayacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizi izlemeyi sürdürün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN