Cennetçeşme için yetki devri şoku

Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir'in kentsel dönüşüm hazırlıklarını sürdürdüğü ve yetki devri beklediği Cennetçeşme'yi de kapsayan yeni proje ihalesine çıkıyor. Gelişme Büyükşehir'de şok etkisi yarattı

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm konusunda en hazırlıklı olduğu bölge olarak bilinen Cennetçeşme'yi de içine alan Uzundere'deki "riskli bölge"nin tamamı için proje ihalesine çıktı. İhale kapsamına 48 hektarlık Cennetçeşme'nin de dahil edilmesi, bakanlıktan bölgenin kentsel dönüşümüne bir an önce başlayabilmek için yetki bekleyen Büyükşehir Belediyesi'nde sıkıntı yarattı. Şok gelişme, "Bakanlık, Cennetçeşme'de Büyükşehir'e yetki devri yapmayacak" yorumlarına yol açtı. Geçtiğimiz Ocak ayında Bakanlar Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine Uzundere'deki 540 hektarlık alanın tamamını "riskli bölge" ilan etmişti. Başkan Kocaoğlu'nun o zaman "Bakanlar Kurulu, bugün onaylasın, yarın hemen kentsel dönüşüme başlarız" dediği 48 hektarlık Cennetçeşme'nin de riskli alan içinde kalması, Büyükşehir'de şok etkisi yaratmıştı. Ancak Ankara'ya giden Başkan Kocaoğlu, Bakan Bayraktar'dan Cennetçeşme'nin, 540 hektarlık riskli alandan çıkarılmasını istemiş, talep de kabul edilmişti. Kocaoğlu Ankara dönüşü, Bakan Bayraktar'dan söz aldıklarını, Bakanlığın riskli alanın içinde kalan Cennetçeşme'de Büyükşehir'e yetki devri yapacağını açıklamıştı. Ardından da Belediye Başkanlığı yazısı ile Cennetçeşme kentsel dönüşüm alanı Bakanlıktan resmi olarak istemişti. Büyükşehir Belediyesi, yetki devri beklerken Bakanlığın bölgenin tamamını için proje ihalesine çıkması büyükşehir belediyesinin beklentilerini de boşa çıkardı.

OFİSLER KURULACAK

Bakanlığın son hamlesi Belediye kulislerinde "Cennetçeşme'deki 4 yıllık çalışma boşa gitti" yorumlarına neden oldu. Bakanlığın yaptığı ihale çerçevesinde 1 yıllık süreçte 540 hektarlık riskli alanın tamamının arazi durum tespiti, jeolojik etüt, hak sahibi tespiti, değerleme, imar planı ve kentsel tasarım projelerinin hazırlanacak. Bakanlık bu arada bölgede kentsel dönüşüm ofisleri kuracak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cennetçeşme için yetki devri şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN