Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp sağlığına dikkat

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Kalp sağlığı konusunda önemli başarılara imza atan Universal Ege Sağlık Hastanesi, 8-14 Nisan Kalp Haftası etkinlikleri kapsamında, "yılda bir kez düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırın" mesajı verdi.

Kalp sağlığı konusunda çok başırılı çalışmalar yapan Universal Ege Sağlık Hastanesi yönetimi, 8-14 Nisan Kalp Haftası etkinlikleri kapsamında bir basın toplantısı düzenledg ve, "yılda bir kez düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırın" mesajı verdi.Universal Ege Sağlık Hastanesi kardiyoloji ve çocuk kardiyolojisi hekimlerinin katıldığı toplantıda, Prof.Dr.Mustafa Akın, kalp hastalıklarının tüm dünyada ve ülkemizde ölüm nedenlerinin arasında birinci sırada yer aldığını söyledi.

GÖĞÜS AĞRISINA DİKKAT

Prof. Dr. Mustafa Akın, 2.5 milyon koroner kalp hastası olan ülkemizin, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde Avrupa ülkeleri arasında kadınlarda birinci, erkekler arasında ise üçüncü sırada yeraldığını söyledi. Kalp hastalıklarının önceden çeşitli belirtilerle ortaya çıktığı gibi, hiçbir belirti göstermeden, ani olarak gelişerek tehlikeli sonuçlara neden olabildiğine dikkati çeken Akın, özellikle göğüs ağrısı konusuna dikkati çekti. Akın, "Kalp hastalıklarının en önemli belirtisi göğsün sol bölgesinde, sol kola, sırta ve çeneye yayılan ağrıdır, bu ağrı nadiren sağ kol ve mide bölgesine yayılır. Göğüste ezici, yanıcı, baskı tarzında sıkıştırıcı, iğneleme şeklinde ağrı olabilir. " diye konuştu.

BAKIM NİTELİKLİ OLMALI

Akın, Hastanın bu tür yakınmalarında en yakın sağlık kuruluşuna başvurmasında fayda olduğunu belirterek, "Bu olayların sonucunda kalp krizi yaşamı tehdit edebilir. Kalbimizden gelen sese kulak verelim, kalbimizi iyi koruyalım. Unutmayalım ki, göğüs ağrısı kalbimizin sigortasıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp sağlığına dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN