Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diriliş fitilini Tireli keçeciler yakacak

Giriş Tarihi: 12.4.2013

Yok olmaya yüz tutan meslekler için yeni bir umut ışığı göründü. Avrupa'nın turizm devi Öger Tur, Tireli keçecilere destek verecek, ata mesleği canlanacak. Ardından sıra semerci, nalıncı, kalaycı, urgancı gibi meslek erbabına gelecek

İzmir'in Tire ilçesinde Osmanlı döneminden bu yana devam eden keçeciliği yaşatmak için uluslararası bir proje başlatılıyor. Avrupa'nın en büyük seyahat acentalarından tecrübeli turizmci Vural Öger'in sahibi olduğu Öger Tur ile Tire'de 1924'ten bu yana keçecilik yapan Cön Keçe İşletmesi, mesleğin devam etmesi için yeni ustalar yetiştirecek. Futouris Fonu'nun da destek verdiği proje, önümüzdeki ay, 10 öğrencinin eğitimi ile başlayacak. 3 ay boyunca keçeciliği öğrenecek çıraklar, daha sonra kalfalık ve ustalık eğitimi de alacak. Başarıya ulaşılması durumunda Tire'de kaybolmaya yüz tutan urgancılık, nalıncılık ve semercilik gibi diğer meslekler için de proje yapılacak.

ÇEVRECİ FON
Öger Tur'un projede hizmet sağlayıcı olduğunu ifade eden Ege Bölge Müdürü Gökhan Gürova, "Futouris Fonu çevreye karşı duyarlı. Sosyo-kültürel değerlere önem veren, eskiye dönük turizme yönelik çalışmalar yapıyor. Öger Tur bu fona bir yıldır üye. Türkiye'deki tüm bölgelerden çeşitli projeler bu fondan yararlanmak için başvuru yaptı. Ancak Ege Bölgesi'nin projesi kabul gördü" dedi. Projenin 2 yıl boyunca süreceğini söyleyen Gürova, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tire projesi kendi kendine yeten ve gelişen bir proje olduğu için kabul gördü. 10 tane çırak yetiştireceğiz. Birinci yılında 400 kilo yün alacağız. Bu yünleri kullanarak keçe yapılacak. Bu ürünler satılacak ve gelirle yine aynı şekilde yün alınacak ve satılacak. Tire'de üretilen keçelerin 3'te 2'si elle yapılıyor. Bu dünyada az rastlanan bir şey. Yeni usta yetişmiyor. Çok değerli bir meslek. Futouris'in destek vermesi bizim için çok güzel. Almanya merkezli bir fon. Somali'de de bir projeye destek olmuş, pet şişelerden anahtarlık yapmışlar. Somali'de bir sanat yapılmamış ama keçecilik bir sanat. Geleceği olan bir şey." Cön Keçe'nin sahibi Arif Cön, Futouris Fonu yetkililerinin, Gökhan Gürova'nın kendilerine 5 farklı keçe sunmasından sonra Tire'ye geldiklerini söyledi, "Projemizi kabul ettiler. Böyle projelere Tire Ticaret Odası ve Tire Belediyesi destek vermeli" dedi. Kaybolmaya yüz tutan mesleklerin böyle kurtulacağını savunan Arif Cön, "Keçecilikte başarılı olunursa diğerler mesleklere de el atacaklar. Bu ay içinde yünlerimizi alıp boyatacağız. Çıraklık Eğitim Merkezi ile görüştük. Kurs 3 ay verilecek. 10 öğrenci öngürülüyor. 5'i Tire'den, 5'i dışarıdan olacak. Sanata devam edenler usta ve kalfa olacak. Tire'de sadece 3 keçeci var: Arif Cön, İlyas Yeşilbağ ve Ahmet Zincircioğlu. Dededen keçeciler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diriliş fitilini Tireli keçeciler yakacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN