Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organ bekliyor

Organ bağışının çok düşük olduğu ülkemizde, yeniden hayata tutunmak için bağış bekleyenlerin başında böbrek hastaları geliyor

Giriş Tarihi: 12.4.2013
Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi 2. sınıf öğrencileri "topluma hizmet uygulamaları" dersinde organ bağışı projesi hazırladı. Çalışmalar kapsamında düzenlenene organ bağışı konulu panelde Türkiye'de 19 bin hastanın organ bağışı için sıra beklediği açıklandı. Diş Hekimliği Fakültesi'nde yapılan paneli, EÜ Tıp Fakültesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun yönetti. Prof. Dr. Hüseyin Töz, Başhemşire Nebile Özdemir ve Koordinatör Uzman Hemşire Nurşen Altuğ katılımcılara organ bağışı hakkında bilgiler verdi. Koordinatör Uzman Hemşire Nurşen Altuğ, organ bağışı ve naklinin büyük bir aile olduğunu söyledi, "Bu ailenin en önemli kısmını organ bekleyen hastalar oluşturuyor. Türkiye'de 2011 yılı verilerine göre yaklaşık 19 bin hasta organ bekliyor. Bunun 18 binden fazlasını böbrek hastaları oluşturuyor" dedi. Ülkemizde organ bağışının çok yetersiz olduğunu dile getiren Altuğ, sunumunu organ naklinin önemini gösteren ve hastalardan oluşan kısa bir video gösterimi ile destekledi.

"PAYLAŞILMALI"
Prof. Dr. Hüseyin Töz de, organ bağışının artık sıradan normal bir iş olması gerektiğini vurguladı, "Ayrıca organ bağışı kartı doldurmak tek başına bir şey ifade etmez. Organlarını bağışlayan kişi bunu ailesi, yakınları ile de paylaşmalı. Çünkü bağışçı kişi yaşamını yitirdikten sonra bu işi sürdürecek olan aile bireyleridir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN