Ciçeklerin hanımağası

Manisa'nın kavunuyla meşhur Kırkağaç ilçesinde 20 yıl önce 500 metrekarelik küçük bir sera ile çiçek üretimine başlayan Halide Soydan, bir başarı hikayesinin kahramanı oldu

Giriş Tarihi: 13.4.2013
Kırkağaçlı 49 yaşındaki Halide Soydan, hobi olarak başladığı çiçek üretimiyle girişimci kadınlara örnek oldu. 500 metrekarelik bir alanda başladığı üretim serüveni, bugün Kırkağaç'ı çiçek cennetine çevirdi. 20 dönümü kapalı 30 dönümlük seralarında yılda yaklaşık 10 milyon adet çiçek üretimi ile Türkiye'nin 3. büyüğü haline geldi.

İHRAÇ DA EDİLİYOR
Ege Tarımsal Çiçekçilik'in sahibi Halide Soydan, yoğun işlerinin yanında Soma Sanayi ve Ticaret Odası Girişimci Kadınlar Kurulu Üyeliğini de sürdürüyor. Soydan'ın seralarında 70 çalışanı var. Bunların sadece 5'i erkek, gerisi kadın. Seralarda kepçeyi, traktörü, forklifti dahi kadınlar kullanıyor. Çiçeklerin bakımını, kamyonlara yüklenmesini bile kadınlar yapıyor. Henüz 29 yaşındayken anne ve babasıyla birlikte 500 metrekarelik alana sahip serada çiçek üretimine başladığını anlatan Halide Soydan başarı öyküsünü şöyle anlattı: "Eşimden ayrıldıktan sonra geçim derdi derken bu işe başladık. Küçük yerde bu tür çalışmalar kolay olmuyor. Çok ciddi bir mücadele gerekiyor. Ailem ve ziraat mühendisi olan ağabeyim Hayati Soydan bana çok destek verdiler. Bir bakıma hobi olarak başladım. Sonra her yıl büyüdü. Ürettiğimiz çiçek adeti bakımından şu an Türkiye'de 3. büyük firmayız. Yılda yaklaşık 10 milyon adet çiçek üretiyoruz. 30 dönümlük alanda 20 dönümü kapalı serada çiçeklerimizi yetiştiriyoruz. Seralarımızı kömürle ısıtıyoruz. Türkiye genelinde İstanbul, Mersin, Gaziantep, Kayseri, Aydın başta olmak üzere, ülkemizin her yerine çiçeklerimizi gönderiyoruz. Yurtdışına direk biz göndermiyoruz ama bizim çiçeklerimizin Irak'a gittiğini biliyoruz. Sardunya, kadife, petunya, dalya, begonya, camgüzeli, küpe, ortanca gibi 24 çeşit çiçek türü yetiştiriyoruz. Sezonda 70 kişi çalışıyor. 5 tane erkek çalışanımız var. Kalanın hepsi kadın."

DERS ALINACAK SÖZLER

Kırkağaç'ta işsizliğin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Soydan, özellikle kadınların çalışma sahası bulamadığına işaret etti. Soydan, serasını Kırkağaç'ta kurmasının nedenini kadınlara iş ve aş vermek olarak özetledi, sözlerini şöyle sürdürdü: "^Kadınlarımız hep evdedirler. Özgürlüklerinin tadına varsınlar, kimseye yük olmadan hayatlarını sürdürsünler istiyorum. Kadınlar her işi yapamıyorlar. Bir kadın olarak hayatımda çeşitli zorluklar yaşadım. Başkaları yaşamasın. Çalışan kadınlarımız çoğu eşinden ayrılmış, eşi vefat etmiş, ihtiyaç sahibi, çocuğunu okutanlardan oluşuyor. Kırkağaç gibi küçük bir ilçede, kadınların çalışması bazı kişiler tarafından hoş karşılanmıyor. Ancak biz burada bir aile olduğumuz için çalışanlarımızın eşleri çok memnunlar. İlk başlarda karşı çıkanlar oluyordu ancak eşlerinin çalışmasının hem ekonomik hem de manevi katkılarını görünce karşı çıkmayı bıraktılar. Çünkü kadının kendine güveni geliyor, kocasına daha çok ilgi gösteriyor. Aileye destek oluyor. Çalışma saatlerinde dışarıdan hiç kimse seralarımıza giremez. Bir kadın çalışanımızın kocası bile içeri giremez." Hedeflerini de anlatan Soydan, "Kırkağaç'ta işsizlik ciddi bir sorun. Yeni bir sera daha kurup çalışan sayımızı artırmak istiyoruz. Önümüzdeki birkaç yılda bunu yapabiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ciçeklerin hanımağası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN