Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denizli'den Egeli'ye 'akil insanlar' mektubu

Giriş Tarihi: 13.4.2013
AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, barış süreci için görev alan "akil insanlar"ın çalışmalarına destek verir nitelikte İzmirlilere ve Egelilere hitaben bir mektup yazdı. İşte Denizli'nin o mektubu: Sevgili İzmirliler, Egeliler; Akil insanlar heyeti cumartesi günü çözüm sürecindeki sorumluluklarını yerine getirmek üzere Ege Bölgesi'nde çalışmaya başlayacak, kendi dilleriyle, kendi kelimeleriyle, kendi bildiklerini ve hissettiklerini anlatacaklar. Onlara kulak verelim. Ülkenin en batısında yaşayan insanların barışa bir kapı açmak için bunu yapacaklarına inanıyorum. Önümüze yol gösterici olarak saygıyı, kardeşliği ve adaleti koyarak onları dinleyelim. Önce dinlemek, sonra da ne düşünüyorsak, hissediyorsak onları anlatmak, bugün için yapılacak en doğru şeydir. Tarih önünde yıllarca azabını taşıyacağımız bir sınavdayız. Bu süreçte ortak akla gitmenin yollarını bulamazsak, bu topraklara haksızlık yapmış oluruz. Bu defa savaşla savaşmak üzere hazırız. Savaşı kışkırtan dilimizle savaşmalı, bizi tuzaklara düşüren, düşünmekten alıkoyan, korkularımızı kışkırtan şablonlarımızdan arınmalıyız. Dilimizle ördüğümüz, şablonlarla kuvvetlendirdiğimiz karanlık kafesi yıkmalıyız. Yıkmalıyız ki; yaşananlara, hiç olmazsa bu defa, başka bir gözle bakabilelim.

"DİNLEYELİM"
Yaraların kabuklarının kolayca kaldırılabildiğini biliyoruz. Karanlıkta dem tutan ishak kuşlarının, bu sürecin başarısız olmasını beklediklerinin de farkındayız. Ürettikleri korkuları, ortak kavramlarımızı kötüye kullanarak, parlak söz kalıplarına döküp pazarlayanlara kulaklarımızı tıkayalım ve bir kez de akil insanların anlatacaklarını dinleyelim. Niye mi yapmalıyız? Çünkü yaşanan acılara yenilerini eklemek yerine, bu topraklarda yaşayanların yüreğine huzuru ve umudu yerleştirmek için yapmalıyız. On binlerce evladımız kısacık hayatlarının hatıralarıyla toprak altındalar şimdi. Nar taneleri gibi saçıldılar toprağa, kan kırmızı renkte. Her şehit mezarı bir yara açtı bağrımızda. Son sesi, ıssız dağ başlarında attığı çığlık olan genç insanları öğrendiğimizde kahrolduk. Sadece onlar için değil, bugün hayatta olanlar ve gelecekte doğacaklar için de bunu yapmalıyız.

"UCUZ GÖSTERİLER"
Geçmiş tecrübelerimiz bize gösterdi ki; kanla, barutla, silahla, kısacası dövüşerek doğru çözüme yaklaşmak mümkün olamıyor. Günün ucuz cesaret gösterisi zamanı olmadığını biliyoruz. Gün, yaşadığımız onca acının boşuna olmadığını gösterme zamanıdır. Kucaklaşmayı, geçmişte yaşananların prangalarından kurtulmayı başarabiliriz. Toprağa kanı karışmış, toprakta kanları birbirine karışmış olanları ta yüreğimizde hisseder ve ülkenin tamamına söyleyecek sözü olan duygudaşlığı tesis edebilirsek, bunu da İzmir'den Ege'den başlatabilirsek, bu ülkenin en batısında yaşamanın sadece coğrafi bir durumdan daha fazlası olduğunu ülkemizin geri kalanına gösterebiliriz. İnanıyorum ki; Ege insanı bu süreçte misafirperverliğini, hoşgörüsünü ve bilgeliğini gösterecektir. Dinleme sabrını da, konuşma fırsatını da barış için kullanacaktır. Akil insanlar, akilliği tarihi bir miras olarak taşıyan Egeliler! Anaların duaları sizinledir. Kavganın tutsağı olmayan canlar... Hızır yoldaşlık etsin size. Yolunuz açık olsun.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizli'den Egeli'ye 'akil insanlar' mektubu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN