Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağış ağacının meyveleri 'Bizim Çocuklarımız' için

Giriş Tarihi: 14.4.2013

EGİAD Başkanı Seda Kaya, özellikle kutlamalarda, görkemli balolar yerine, sosyal sorumluluk projelerine öncelik vereceklerini söyledi, "23. yıl etkinliği çocuk sağlığına katkı projemize yönelik geceyle kutlanacak" dedi

Kuruluşunun 23. yılını geride bırakan Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), yıldönümü kutlamaları için özel bir gece düzenleme kararı aldı. Geçmiş yıllardaki görkemli balolardan vazgeçen EGİAD Yönetim Kurulu, 27 Nisan'da yapılacak geceden elde edilecek tüm geliri Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı'na aktaracak. Aralık ayında yapılan genel kurulda, EGİAD'ın ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı olma başarısını elde eden Seda Kaya, yeni dönemde sosyal sorumluluk bilincini ön planda tutacak projelere öncelik verdiklerini söyledi. Bu amaçla bu yıl düzenlenecek 23. yıl kutlamalarını balo yerine sosyal içerikli bir geceyle kutlama kararı aldıklarını belirten Kaya, 27 Nisan Cumartesi günü Bayraklı Arena'da düzenlenecek yardım gecesi hakkında bilgi verdi. Proje liderliğini EGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Yonca Güngör'ün yaptığı "Bizim Çocuklarımız" projesi kapsamında düzenlenecek geceye yaklaşık 400 kişinin davet edileceğini belirten Kaya, "Bizim Çocuklarımız, bizim seçim sürecinde vaat ettiğimiz 12 projeden biri. Biz bir sivil toplum kuruluşuyuz, ancak sosyal sorumluluk projelerine de önem veriyoruz. Bu kapsamda, göreve geldiğimizden bu yana özellikle geleceğimiz olan çocuklarımız için bir dizi çalışma yaptık. İlk etapta ihtiyaç sahibi çocuklarımıza kılık-kıyafet ve gıda yardımı yapmak için küçük bir bütçe oluşturmak için yola çıktık. Ancak gördük ki aslında çocukların en fazla sosyal yönden desteklenmeye ihtiyacı var. Biz de projemizi buna kanalize ettik. Burada sadece maddi imkansızlıklar içindeki ailelerin çocuklarını değil, sağlık sorunları ile de mücadele etmek zorunda kalan küçüklerimizi de kapsasın istedik. İşte bu amaçla 23. kuruluş yıldönümümüz etkinliğini geçmiş yıllardaki gibi balo şeklinde yapmak yerine bir yardım gecesi olmasını planladık. Bu yardım gecesi ile elde edeceğimiz geliri, 9 Eylül Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı'nda ihtiyaç duyulan bir cihazın alımına aktaracağız. Böylece hasta çocuklarımıza bir umut olmasını sağlayacağız" dedi.

BAĞIŞ AĞACI

Yapılacak organizasyonun İzmir'de büyük ses getireceğine inandığını belirten Kaya, gecede sadece bilet satışlarından değil, salonda kurulacak bağış masaları aracılığıyla da isteyenlerin bağışta bulunabileceğini söyledi. Kaya, "Protokolün olmadığı herkesin bilet alarak katıldığı bir gece düzenliyoruz. Çünkü bu bir sosyal sorumluluk projesi ve burada satılacak biletler güzel bir amaç için kullanılacak. Sadece biletlerle değil, sponsorlarımız ve ayrıca sanal bir bağış ağacımız da bulunacak. Gönlünden bağış yapmak geçen davetlilerimiz, yapacakları katkılarla bu ağacı yeşertecekler" diye konuştu. Göreve geldikten sonra çocuklar için tiyatro etkinlikleri düzenlediklerini, projeye gelir sağlayıcı Mug- Kupa satışları yaptıklarını da hatırlatan Başkan Kaya, 4 Mayıs'ta Çakır Keyif Menderes'te yardıma muhtaç çocuklar için Bahar Şenliği yapacaklarını söyledi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki günlerde 2 yeni projeyi daha uygulamaya koyacağız. Biri Liderlik Akademisi... Çok önemli bir proje. Şu anda üyelerimizden kayıtları alıyoruz. Bu projenin amacı İzmir'de de yaygın olan aile şirketlerindeki genç üyelerin daha kısa zamanda profesyonelleşmesini, öğrendiklerini kendi aile şirketlerinde uygulanmasını sağlamak. Bölgedeki en itibarlı, en sözü geçen eğitmenler dersleri verecek."

ENERJİ TASARRUFU

EGİAD olarak üye firmalara büyük avantaj sağlayacak "Enerji Check-Up" projesini de hayata geçirdiklerini hatırlatan Kaya, bu proje sayesinde de İzmir genelinde enerji tasarrufuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak istediklerini söyledi. Başkan Kaya, SETAŞ Enerji'yle imzalanan protokol sayesinde enerjinin verimli ve doğru kullanımı konusunda üyeler için özel yol haritaları çıkacaklarını belirtti. Kaya, EGİAD'ın Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni kabul ederek Global Compact olarak adlandırılan dünya çapındaki "kurumsal yönetim ağı"na katılan İzmir'deki ilk sivil toplum kuruluşu olduğunu belirtti, "Global Compact dünyadaki en yaygın gönüllü sorumluluk projesi. Önümüzdeki günlerde BM Küresel İlkeler yetkilileri gelecekler ve sözleşmenin alt başlıklarını anlatacaklar. Ayrıca Coca Cola ve Boyner Holding'ten gelen yöneticiler de 'sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir tedarik zinciri' konusunda bilgi verecekler" dedi. Başkan Kaya, dernek isminde 'iş kadını' ifadesinin geçmesine ilişkin de açıklama yaptı. Kaya, "Genel kurul çoğunluğunun böyle bir arzusu olursa biz de bunun karşısında durmayız. Ama bu, bizim gündemimizde değil" dedi.

ÜNLÜLER ORKESTRASI
EGİAD'ın 23. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında gerçekleştireceği yardım gecesinde Ünlüler Orkestrası sahne alacak. Metin Özülkü'nün öncülüğündeki grupta Ferda Anıl Yarkın, Harun Kolçak, Hazım Körmükçü, Sibel Alaş, Reyhan Karaca, Asım Ekren gibi isimler yer alıyor.

'BİRLİKTEN GÜÇ DOĞUYOR'
EGİAD olarak bu dönem etkin bir sivil toplum kuruluşu olmayı hedeflediklerinin altını çizen Seda Kaya, bu başarıdaki en büyük payın iyi bir yönetim kurulu ile çalışmak olduğunu söyledi. Kaya, "Biz hepimiz burada gönüllük esasıyla çalışıyoruz. Birlikten güç doğar sözünü gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu kadar çok ismi bir araya getirip, ortak amaç doğrultusunda çalıştığı başka bir yer yok. Yaptığımız her projenin amacına ulaşmasını istiyoruz. Her yaptığımız proje, kendimize, kurumumuza faydalı olmasını hedefliyoruz. Göreve geldikten iki sene sonunda yaptığımız tüm projeler amacına ulaşmış, bir fark ortaya koymuş olmak istiyoruz. Bugüne kadar yapılan başarılı çalışmaları bir adım daha ileriye taşımak bizim hedefimiz. Herkes bizim projelerimizi, yaptığımız işleri biliyor. Birçok ağabey diyebileceğimiz kurum bizim projelerimizi örnek alıyor. 23 yılda birçok başarılara imza atmış bir dernek olmanın bilinciyle çalışıyoruz" dedi.

'ÇOK İYİ BİR EKİBİZ'
Çok iyi bir takım olduklarını, çok iyi bir yönetim kurulunun olduğunu vurgulayan Kaya, "11 asil 11 yedek üyemiz var ama biz 22 kişi toplanıyoruz. İyi bir takım ruhu yarattık. Biz de her projenin lideri başkadır. Her arkadaşımız bir başka işten sorumludur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağış ağacının meyveleri 'Bizim Çocuklarımız' için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN