Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Göçle gelen aileler için seferberlik var'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar, İzmir'in en çok göç alan illerden olduğunu söyledi, "Bu yolla gelen ailelerin kent yaşamına uyum sağlaması için çalışacağız" diye konuştu

Giriş Tarihi: 14.4.2013
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türkiye'nin en fazla göç alan üç büyük kentinden birinin İzmir olduğunu söyledi, "Bu ilimize göç eden ailelerin üyelere başta mesleki eğitimler vereceğiz. Ayrıca sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılmalarını sağlayacağız" dedi. Swissotel'de İzmir'e göçle gelen toplam 600 ailenin kentlileşme sürecine entegrasyonunu sağlamayı amaçlayan "Göçle Gelen Ailelerde Kentlileşme Sürecine Katkı" projesini tanıtan Hotar, şu bilgileri verdi: "İzmir'de ilk etapta 10 okulda 600 aileye ulaşılacak. Göçle gelen ailelerin kentlileşme sürecine katkıda hedef ve çalışma yöntemi; göç alan bölgelerdeki ilkokuldaki çocukların ailelerine proje ekibi ulaşacak. Hepsi gönüllülük esasına dayalı çalışacak. Aileler tespit edildikten sonra; sosyal, kültürel etkinliklere katılma, kurs, seminer, beceri kazandırma ve meslek kurslarıyla bu ailelerin istihdama ve kentlileşmeye katılımları sağlanacak. Hedeflenen süre sonunda nasıl bir geri dönüşüm alındığına bakılacak. Belli periyotlarda ölçme ve değerlendirme yapacağız. Kaç ailenin çocuğu istihdam edildi, madde bağımlılığından kurtuldu, kaç kişi müze gezisi, huzurevi, engelli ziyaretine katıldı. Suç oranlarında ve şiddetteki düşmenin sonuçları ele alınacak. Elde edilecek sonuçlara göre projenin süresinin uzatılıp uzatılmayacağına karar verilecek.

"ŞİDDET UYGULUYOR"
Başta mavi kapak olmak üzere, geliştirdiği ve yürüttüğü birçok sosyal sorumluluk projesiyle tanınan Prof. Dr. Nurselen Toygar da, göçle gelen ailelerin ve çocuklarının yaşadığı sorunların ortadan kaldırılmasını amaçladıklarını söyledi. Projenin İzmir yürütücüsü Prof. Toygar, projeye sigara içmeyi önleme projesini de ekleyeceklerini söyledi, "Kente göçle gelen ailelerdeki en büyük sıkıntı, işe girme umuduyla geliyor, daha fazla umutsuzlukla karşılaşıyor. Erkek işsiz kalınca eşi çalışıyor. Çocuk uyum sağlayamadığı için madde bağımlılığı ve illegal olaylara katılıyor. Eşi para getirmesine karşın getirdiği örf ve adetler nedeniyle eşine şiddet uyguluyor. İki çözüm bulabiliriz; biri eğitim, ikincisi sahada çözümsel" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Göçle gelen aileler için seferberlik var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN