Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Konuşmayacağız'

Başkan Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak EXPO'nun yerini tartışmaya açmama konusunda karar aldıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 15.4.2013
Danıştay 6. Dairesi'nin 25 bin ölçekli İnciraltı Çevre Düzeni Planı'nın yürütmesini durdurmasına karşın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, revize ettiği bin ve 5 bin ölçekli planları askıya çıkarılması için Mart ayı başında İzmir'e gönderdi. 25 Mart'ta askıya çıkan revizyon planda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin itiraz ettiği olumsuzluklardan bir kısmı bakanlıkça dikkate alınırken Başkan Kocaoğlu'nun "olmazsa olmaz" dediği ve çekince koyduğu konuların bazılarının ise değiştirilmeden tekrar İzmir'e gönderildiği ortaya çıktı. Kocaoğlu'nun Bayraktar ile el sıkışıp uzlaştığı değişikliklerin, son şekli verilen planlara yansımamış olması, Büyükşehir Belediyesi'nde sıkıntı yarattı. Büyükşehir Belediyesi'nin halen askıda olan planlarla ilgili bundan sonra nasıl bir tutum takınacağı merak konusu olurken açıklama Başkan Kocaoğlu'ndan geldi. Başkan Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak EXPO'nun yerini tartışmaya açmama konusunda karar aldıklarını söyledi. Kocaoğlu; "Planlara askı süreci içinde itiraz etmeyeceğiz."diye konuştu. Kocaoğlu'nun bu kararı almasının altında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önceki planlara askı sürecinde yaptığı itiraz nedeniyle bir takım siyasi çevreler tarafından kamuoyunda "Sanki Büyükşehir Belediyesi, EXPO'yu istemiyormuş" gibi bir havanın yaratılmak istenmesinden duyduğu rahatsızlığın yattığı öne sürüldü.

DEĞİŞİKLİK YOK
İnciraltı' nın 25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın Danıştay 6. Dairesi tarafından yürütmesinin durdurulması, alt ölçekli planlarla ilgili işlemleri etkilemedi. Bakanlık, mahkeme kararına uygun olarak Çevre Düzeni Planı'nı İzmir 1 No'lu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu onayına sunmaya hazırlanırken Bakanlığın İzmir'e gönderdiği alt ölçekli planlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi'nin taleplerinin bir kısmı kabul görürken Başkan Kocaoğlu'nun "olmazsa olmaz" dediği bazı plan notlarının eski planda olduğu gibi aynen korumuş olması sıkıntı yarattı. En büyük sıkıntı, gelecekte sağlık turizmine açılması planlanan alanda kurulması öngörülen kür merkezi'nde yaşandı. Bakanlık plan notlarına "Bu alanlar kısa adı KOP olan Kamu Ortak Payı'ndan karşılanacak alanlardır" ibaresini koydurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Konuşmayacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN