Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çağdaş eğitime destek oluyoruz'

47. yılını kutlamaya hazırlanan TEV'in İzmir Şube Yürütme Kurulu Başkanı Gülnur Soybayraktar, vakfın çalışmalarını anlattı

Başarılı ve maddi olanaklardan yoksun, ülkeye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençlere destek olmayı misyon edinen Türk Eğitim Vakfı (TEV), önümüzdeki günlerde 47. yılını kutlamaya hazırlanıyor. İzmir Şube Yürütme Kurulu Başkanı Gülnur Soybayraktar ile TEV İzmir ofisinde bir araya geldik. Konumuz eğitim ve eğitimin önemi olunca Gülnur Hanım'ın dilinden Türk Eğitim Vakfı'nın başarılarını, bugüne kadar bağışçıları ile dokundukları hayatları dinlemek oldukça keyifli oldu. n Gülnur Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Aslen İzmirli'yim. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. Çalışma hayatına Çimentaş Lisesi'nde başladım daha sonra EGİAD'da 2 yıl Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak çalıştım. İlerleyen zamanda Ege Bölge Sanayi Odası'nda Yönetim Kurulu Asistanlığı, arkasından Özel Kalem, sonra Avrupa Birliği Projeleri ve eğitim alanında görev aldım. 2007 senesinde emekli oldum. Elbette emekli olmak için yaşım çok erkendi. İnsanın en donanımlı olduğu dönemi bana göre ama artık ben bu deneyimi sadece para kazanacağım bir işte göstermek istemiyordum. Daha yüreğime dokunan, daha hayatın içinde kendimi mutlu edebileceğim bir iş yapmak istiyorum. Zaten çalıştığım işten ayrılma sebebim de bu bakış açısı oldu. Bu tarzda bakınca çevrenize de o gözle bakıyorsunuz ve o haberlere açık oluyorsunuz. Ege Çağdaş Eğitim Vakfı'ndan bir teklif geldi. 3 yıl orada Kaynak Yaratma ve Proje Yöneticisi olarak çalıştım. Daha önce el yordamıyla yaptığım sivil toplum kuruluşlarındaki gönüllü çalışmalarımı artık profesyonel olarak devam etmeye başlamıştım. Zaten ondan sonrada hayat daha da anlam kazanmaya başladı. Kendi hayatımın ne kadar önemli ve ne kadar şanslı olduğumu fark ettim. Tabii ki bu kendi şansımı kendi hayatımın önemini başkalarıyla paylaşırsam daha da artacak düşüncesiyle çok mutlu bir şekilde çalışma hayatına devam ettim. Sonra annemin rahatsızlığı nedeniyle iş hayatına kısa bir ara vermek zorunda kaldım. Sonra nereden nasıl tekrar başlarım diye düşünürken Türk Eğitim Vakfı'ndan Şube Yürütme Kurulu Başkanlığı teklifi geldi ve hiç düşünmeden kabul ettim. Çünkü çalışma hayatım değil, benim hayatım, olmazsa olmazım. O nedenle çok keyifle, mutlulukla çalışma hayatımı sürdürüyorum.

BAŞARILI ÖĞRENCİLER

Eğitimin sizin için önemi nedir?
Eğitim tabii ki okullarda veriliyor ama akademik eğitimin dışında toplumsal eğitim de çok önemli... Biz özellikle çağdaş eğitimin daha çok desteklenerek daha çok önemsenerek gelişmesini düşündüğümüz için 46 yıl önce vakfımız kuruldu. Seçtiğimiz öğrenciler gerçekten akademik başarıları kabul görmüş, başarılı çocuklar ama onların hayata daha hazır, seçtikleri meslekte daha başarılı olabilmeleri için öncelikle kendi içlerini doldurmaları gerektiğini önemsediğimiz için öğrencilerin bizim bursiyerimiz olduktan sonra sahip oldukları ayrıcalıkları bununla da doldurmaya çalışıyoruz. Mezun olduklarında diğer arkadaşlarından diğer meslektaşlarından bir adım önde başlamaları için ortak bir çalışma yapıyoruz. Toplumun mutluluğu için bilinçli yetişen gençler çok önemli. Onlar mesleklerinde bilinçli bir şekilde başarıya ulaştıklarında küçük halkalarla doğan küçük bir çemberi oluşturuyoruz. Aslında her öğrenci mezun olduğunda donanımlı ve kendinden emin bir şekilde hayata başladığında hem mesleğinde daha başarılı oluyor hem kurduğu ailede yetiştirdiği çocukta bu başarıya ulaşabiliyor. Yani her şeyi etkiliyor. Herkesin birbirine yansıttığı bir enerji olarak geçiyor. Bu yüzden eğitim çok önemli.

200 BİN KİŞİYE BURS

Kaç öğrenciye burs veriyorsunuz?
Şu an Türkiye genelinde 9 bin 500 öğrenci. Bugüne kadar da 200 bin öğrenciye burs verdik. İzmir'de de 630 öğrencimiz var. Bunun 155 öğrencisi meslek lisesi. Bir de iki tane kız öğrenci yurdumuz var.
Bursiyerlerinizi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Üstün zekalı ve yetenekli öğrenciler seçildi. Yüksek IQ seviyesinin yanında, sanatsal yetenek de arıyoruz. Biz öğrencilerimizi seçerken tabii ki akademik bir not ortalaması istiyoruz. Bu konuda bugüne kadar başarılı olmamızın bir nedeni de bu kriterlerden asla ödün vermememiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çağdaş eğitime destek oluyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN